חדשות חמות
בית / ארכיטקטורה / גשר אחד רחוק מדי

גשר אחד רחוק מדי

Share

חברת MX3D ההולנדית כבר עשתה לא מעט כותרות, כולל גם אצלנו במגזין. אתם בטוח זוכרים את החבר׳ה הצעירים שמתכננים להדפיס גשר בהדפסת תלת מימד. דור צח, כתב הכלכליסט ביקר אותם באמסטרדם וחזר עם כמה תובנות מעניינות על עתיד התחום.

״אם שום דבר לא ישתבש בדרך, ב־2017 החברה תהיה הראשונה בהיסטוריה שמדפיסה, במדפסת, גשר להולכי רגל, שיוצב מעל אחת מהתעלות באמסטרדם. כשזה כבר יקרה, זה יקרה מהר״, הוא מספר. ״לפי התכנון, שני רובוטים ענקיים שפיתחה MX3D יתמקמו זה מול זה על שתי גדות התעלה, ויתחילו בהדפסת מסגרת הגשר, שיהיה כולו עשוי פלדה. הם יתקדמו עליה אט אט, ידפיסו את החלקים האחרים וירתכו אותם זה לזה. "ומה שחשוב הוא שהטכנולוגיה מאפשרת לנו גמישות", אומר טים חירטנס, אחד ממייסדי החברה וסמנכ"ל הטכנולוגיות שלה. "יש שיטות הדפסת תלת־ממד שבהן אם משהו משתבש צריך לזרוק הכל לפח. אצלנו, אם נגלה למשל שהגשר תוכנן כך שהוא מעט נמוך מדי או קצר מדי, נוכל לבצע התאמות ושינויים בזמן ההדפסה".

THE3DZONE-BRIDGE2

״בשוק אמנם צצו בשנים האחרונות טכנולוגיות שונות להדפסת מבנים גדולים בתלת־ממד, כולל בניינים, אך זו של MX3D נראית כאחת המבטיחות שבהן. בטכנולוגיות תלת מימד מסורתיות האובייקט נבנה בתוך המדפסת שכבה על גבי שכבה, לאחר שעוצב במחשב. הרובוטים ההולנדיים, לעומת זאת, נעים במרחב, מה שמאפשר להם להדפיס חפצים במגוון אדיר של גדלים וצורות.THE3DZONE-BRIDGE4

ההתמקדות בהדפסה מהירה במקום בפרטים קטנים ומדויקים מאפשרת לחברה להדפיס חתיכות מתכת באורך עשרות סנטימטרים בתוך דקות, בעיצובים שונים. "ב־20 השנים האחרונות לא השקיעו בעיצוב ייחודי למבנים רבים, מסיבות כלכליות", אומר חירטנס. "אחרי הכל, כדי לעשות דברים שחורגים מהשגרה נדרשים הרבה משאבים. אבל כל עוד אתה מגדיר לרובוט תבנית קבועה לא אכפת לו מה יהיה העיצוב, מבחינתו אין הבדל בין להדפיס פלדה בצורת כוכבים או פלדה בצורת צינורות. זה מאפשר לנו לחשוב מחדש על עיצוב מגוון למבנים, ולהשתמש בהרבה פחות חומר ואנרגיה. הכי קל יהיה לשים חתיכת פלדה עבה מעל המים ולקרוא לזה 'גשר', אבל אנחנו מכוונים הרבה יותר גבוה".THE3DZONE-BRIDGE3

צח שואל את חירטנס האם בעתיד נצטרך עובדי בנייה אנושיים והתשובה מפתיעה: "תמיד נזדקק לעבודה של בני אדם. נכון, רובוטים ומחשבים ייהפכו לחכמים יותר, ויש מטלות שהם מבצעים מהר יותר. אבל", הוא אומר ומניע בזריזות את אצבעותיו, "יש לא מעט תנועות עדינות שרובוטים עדיין לא עושים כמו שצריך, והם לא יוכלו לעשות זאת בקרוב. בשביל זה צריך בנאים. ייתכן שככל שהרובוטיקה תתפתח בני אדם יעבדו בתפקידים שונים מאלה שהם עובדים בהם היום, אבל כך או כך יהיו תמיד מטלות שהם יוכלו לעשות ורובוטים לא. אני מאמין שהדפסת תלת מימד תהיה הטכנולוגיה המדהימה הבאה, שבשנים הקרובות נראה תוצרי תלת־ממד בכל מקום ושנצטרך הרבה עובדים מוכשרים כדי להגשים זאת.".

לכתבה המלאה:

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3669050,00.html

Share

אודות The3D Zone

Check Also

the3dzone - מגזין הדפסת התלת מימד

מדפסות תלת מימד שמטפסות על עצים? בהחלט כן

פרוייקטי הגמר של שלל המוסדות הגבוהים לאמנות, אדריכלות, עיצוב ומחשבים, מציפים בימים אלה את הגלריות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share