חדשות חמות
בית / ארכיטקטורה / מה להדפסת תלת מימד ולמשחקי הגביע העולמי? אהה…

מה להדפסת תלת מימד ולמשחקי הגביע העולמי? אהה…

Share

בחצי השנה האחרונה עמלים כמה חוקרים מהקולג׳ להנדסה באוניברסיטת קטאר, במענה על כמה שאלות מציקות: כיצד בונים באמצעות הדפסה בתלת מימד מודל של אצטדיון ענק? וחשוב מכך – איזה מידע שימושי ניתן להפיק ממיקום המודל במנהרת רוח אימתנית, לטובת התגוננות מפגעי מזג האוויר?

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

כדי לענות על השאלות פיתחו החוקרים מודל 1:3000 של האצטדיון העתידי להבנות בקטאר, לקראת – FIFA World Cup Qatar – המשחקים של שנת 2022,

כשהמטרה: להעריך בעזרתו ובעזרת מגוון ניסויי טכנולוגיית קירור ואווירודינמיקה, ולנסות להפחית עלויות ולשפר את הנזקים הצפויים לסביבה.

״לקח לנו שבוע להדפיס מודל של האצטדיון״, מדווח ד״ר סעוד עבדול עזיז עבדו גאני, מרצה להנדסה וחוקר באוניברסיטה של קטאר. ״המודל שבנינו הוא אחד לאחד והוא מתוכנן לקום לקראת המשחקים עצמם. החלקים הודפסו בנפרד על ה-Fortus 400mc של חברת סטרטסיס, ולבסוף הורכבו יחד למודל ענק שהוכנס למנהרת רוח שם עבר אינספור בדיקות אווירודינמיות. את המנהרה עצמה לקח לנו שבעה חודשים שלמים לתכנון ולהקמה".

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

ד״ר גאני מסביר שהמודל שהושם במנהרת רוח נותח באמצעות קרני לייזר שזיהו את תנועת האוויר מסביב למודל. ״יכולנו לראות את הטמפרטורה בכל נקודה ונקודה, להוסיף נתונים ומשתנים כמו כמות הזיעה שמופקת על ידי הצופים ואז להריץ סימולציה ולבחון מה קורה לטמפרטורה בתוך האיצטדיון. לטובת הצינון של החלל רצינו שהמבנה יהיה כמה שפחות חדיר לאוויר חיצוני ושהאוויר בפנים יישאר קריר. עשינו לא מעט נסיונות כשבכל פעם הכנסנו אוויר מכיוונים שונים״.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

לדברי יאסיר אל ג׳מאל, סמנכ״ל חברת הבניה Technical Delivery Office, SC, מדובר בשיטה חדשנית ביותר החוסכת הרבה זמן וכסף. ״השינויים שכבר ביצענו חסכו הרבה מנקודת הראייה ההנדסית. מעבר לכך, הצלחנו לצמצם את כמות הברזל בה השתמשנו בחיפויי הגג וחסכנו לא מעט. זהו ללא ספק עתיד עיצוב, תכנון ובניית מבנים ציבוריים גדולים. במקום לשלוח נתונים לבדיקה בגרמניה או בקנדה, כמו שעשינו בעבר, אנחנו יכולים פשוט להדפיס ולבצע את הבחינה במקום הבניה עצמו״.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

the3dzone - מגזין הדפסת התלת מימד

מדפסות תלת מימד שמטפסות על עצים? בהחלט כן

פרוייקטי הגמר של שלל המוסדות הגבוהים לאמנות, אדריכלות, עיצוב ומחשבים, מציפים בימים אלה את הגלריות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share