חדשות חמות
בית / ארכיטקטורה / Tridom הישראלית: הדפסת בתים בתלת מימד תהפוך לשיטת בנייה סטנדרטית

Tridom הישראלית: הדפסת בתים בתלת מימד תהפוך לשיטת בנייה סטנדרטית

Share

אחד התחומים היותר חמים כיום בעולם הבנייה הוא ללא ספק העיסוק בטרנד השימוש בהדפסות התלת מימד לטובת ״הדפסת בתים״. דוגמאות מהעולם לא חסרות והבולטת שבהן היא, כנראה, המיזם הסיני שהתפרסם לאחרונה, במהלכו נבנו 10 בתחם ב-24 שעות – בהדפסת תלת מימד.

חברה ישראלית חדשה – Tridom – הנחשפת הבוקר בכתבה במוסף גלריה של עיתון הארץ, מתכוונת לשנות את פני עולם הבניה. שני היזמים, ליאור אהרוני וירון שוורץ, שואפים למצוא פתרונות להדפסת בתים באופן יעיל יותר.

בראיון לכתבת נעמה ריבה, הם אומרים כי טכנולוגיית הדפסת הבתים עדיין לא שכיחה, הם סבורים כי בתוך כמה שנים היא תיהפך לשיטת בנייה סטנדרטית. ״לדבריהם, להדפסת בתים מבטון יש כמה יתרונות: בטון הוא חומר זול, זמין וניתן לייצור כמעט בכל מקום בעולם; זמן בניית השלד יכול להתקצר מכמה חודשים לשבועיים; נחסכים עד 60% מהחומר לעומת בנייה רגילה שאינה מתוכנתת, אין טעויות בביצוע וניתן גם לבנות צורות מורכבות ללא ייקור הבנייה — מכיוון שהגורם האנושי לא מעורב״.

THE3DZONE-PRINTED HOUSES THE3DZONE-PRINTED HOUSES2

״היתרון המרכזי של השיטה, שמוזיל את הבנייה, הוא גם חסרונה״, אומרת ריבה. ״היא עלולה להוביל לאובדן מקומות עבודה רבים מכיוון שרוב הבנייה תהיה אוטומטית ולא יהיה צורך בפועלים; השיטה מתאימה לבניינים נמוכים יחסית בני ארבע עד שמונה קומות ולא למגדלים; יש קושי לבצע שינויים במבנה לאחר הדפסתו ובזמן ההדפסה עצמה. בנוסף, ההדפסה לא חוסכת חלק נרחב מהשלבים הידניים כמו חפירת היסודות״.

במה שונה הפתרון שלכם מפתרונות אחרים להדפסת בתים?

שוורץ: "אנחנו לא שואפים לייצר מדפסת גדולה. רוב הקבוצות יודעות להדפיס בטון, אך לא בשטח. אנחנו מתעסקים באוטומציה של בניית בניינים שכוללת גם את הליך החדרת מוטות הפלדה לבטון. יכול להיות שלשים צנרת ידנית זה כרגע יותר יעיל מלהדפיס אותה. אבל גם זה עלול להשתנות. אנחנו רוצים להקים את הבית בשטח עצמו ולא להרכיב אותו מחלקים. אנחנו רוצים לאפשר לכל אדם THE3DZONE-PRINTED HOUSES3 הנגשה לבית. בעיית הדיור בישראל היא בעיקר פוליטית ולא דומה לבעיית הדיור שאנחנו מתמודדים אתה בעולם. הבעיה בעולם מתייחסת למושג houselessness (העדר בית הולם) ובניגוד ל–homelessness (חוסר בית), סובלים ממנה שני מיליארד בני אדם ברחבי העולם. למשל, כל מי שמתגורר בפאבלות בברזיל נכנס לסטטיסטיקה.

מתי יצליחו השניים להפוך את הרעיונות שלהם למציאות? שואלת הכתבת: "מה שיכתיב את הזמן", עונה לה שוורץ, "זה לא רק מתי אנחנו נהיה מוכנים, אלא מתי הרגולציה תאפשר את זה".

והיא מסכמת: ״האם יש כאן בשורה חדשה? טכנולוגית ייתכן שכן. כפי שגם הבטון המזוין וקירות המסך מזכוכית היו בשעתם. השיטה תעזור אולי לחלק מהאנשים לחסוך מאות אלפי שקלים, אבל כמו הטכנולוגיות שקדמו לה — מעטים יתעשרו ממנה ורבים ייוותרו חסרי בית או דיור הולם. במדינות העולם שלישי אך לא רק שם. הרי גם היום מרבית התשלום על בית ודירה הוא למתווכים — מסים למדינה, לקבלן, ליזם ולמאכערים למיניהם — ולא בשביל החומרים והבנייה עצמה״.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

the3dzone - מגזין הדפסת התלת מימד

מדפסות תלת מימד שמטפסות על עצים? בהחלט כן

פרוייקטי הגמר של שלל המוסדות הגבוהים לאמנות, אדריכלות, עיצוב ומחשבים, מציפים בימים אלה את הגלריות …

תגובה אחת

  1. אתם גאונים .כי דיברו על השיטה ליםני כמה ימים בתוכנית עכשיו נדלן בערוץ 14 .אבל אפה נעלמתם תחזרו בכל הכוח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share