חדשות חמות
בית / חומרה / חברת AVBA משיקה מדפסת ננומטרית תלת מימדית לייצור מבנים זעירים במיוחד

חברת AVBA משיקה מדפסת ננומטרית תלת מימדית לייצור מבנים זעירים במיוחד

Share

המדפסת מאפשרת להדפיס מבנים תלת מימדיים זעירים, בעלי עובי קו של מספר ננומטרים. בין היישומים האפשריים למדפסת: בנית מיקרו-מנועים, כמו לדוגמה לנשיאת זרע בעל תנועתיות נמוכה אל עבר הביצית לטובת טיפול בבעיות הפריה ובניית התקנים זעירים לנשיאת תרופות לאיזורים יעודיים בגוף.

חברת AVBA, נציגתה הבלעדית של ננוסקרייב בישראל, השיקה את הדור הבא של המדפסות הננומטריות תלת מימדית. מדפסת הננומטרית תלת מימדית החדשה מבוססת על עיקרון כתיבה בפוטו-רסיסט (חומר רגיש לחשיפה לאור) על ידי קרן לייזר מדויקת. המדפסת מסוגלת "לכתוב" מבנים תלת מימדים ברזולוציות גבוהות ולהערכת החברה מדובר ביכולות כתיבה/הדפסה מהירות במיוחד בתחומי המבנים הזעירים והמורכבים. למעלה מ-100 מדפסות ננו-מטריות כבר הותקנו בכ-25 ארצות שונות בעולם. המערכת הראשונה של מדפסת התלת-מימד בישראל הותקנה באוניברסיטה העברית במרכז ברוידא לחדשנות בהנדסה ומדעי המחשב.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

המדפסת משלבת שני אופני כתיבה: פיאזו אולטרה-מדויק, המאפשר טווחי תנועה זהירים ושרירותיים בשלושה מימדים, בתוספת של גלוו מהיר ביותר המאפשר תהליך של בנית מבנים שכבה אחר שכבה. היא מאפשרת יישום של מבנים מדויקים בסדרי גודל בהשוואה לטכנולוגיות אחרות. על פי ההערכה, תוך זמן לא ארוך זו תהיה הטכנולוגיה הסטנדרטית לייצור מבנים זעירים. המדפסת זכתה לא מכבר בפרס הטכנולוגיה העולמי בקטגוריה של חומרים.

האפליקציות התעשיתיות והמדעיות של טכנולוגיה זו הן כמעט בלתי מוגבלות ושימושים במדפסת ניתן לראות כיום במחקרים בתחום המיקרו אופטיקה, פוטוניקה, חקר חומרים, רפואה ובמגוון תחומים במדעי החיים.

בין היישומים האפשריים למדפסת:

בניית מיקרו-מנועים, כמו לדוגמה לנשיאת זרע בעל תנועתיות נמוכה אל עבר הביצית לטובת טיפול בבעיות הפריה.

בניית התקנים זעירים לנשיאת תרופות לאיזורים יעודיים בגוף.

בניית מבנים לחקר הנדסת רקמות / תרבית תאים תלת מימדים.

בניית חוטים זעירים למטרת חיבורים ואריזות של מעגלים אלקטרונים מתקדמים (צ'יפים)

הכנת חרירים לבקרת זרימות מאוד זעירות – שימושים רבים ומגוונים.

יצירת חומרים "חכמים" בעלי תכונות שטרם נמצאו בטבע – תרכובות של אלמנטים שונים כגון פלסטיקים ומתכות שיישומם למשל ב:  פילטרים אופטים, התקנים רפואים, בקרה אוירית מרחוק, כיסוי מגן לרעידות אדמה, סופר-עדשות ועוד.

המדפסת מאפשרת להדפיס מבנים תלת ממדיים זעירים, בעלי עובי קו של מספר ננומטרים (לשם ייחוס, עובי ממוצע של שערת אדם הוא כ- 80,000 ננומטר). ה'כתיבה' נעשית על עקרון פיזיקאלי של חשיפת חומר רגיש לאור (עקרון הדומה לצילום באמצעות פילם). הפיתוח מאפשר לבצע מה שהיה מוגדר עד כה מדע בדיוני, כגון הדפסת רובוטים ננומטרים, המסוגלים לנוע בגוף האדם ולהוביל תרופות לאזורים בעיתיים, או לחקור תופעות פיזיקאליות בדיוק שהיה עד כה כמעט בלתי אפשרי.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

כמו בסרטים: AML3D ו- LIGHTFORCE מתקדמות בדרך להדפסה מסחרית בתלת מימד של אפודי מגן

עם המשך גדילת שוק ייצור אפודי המגן העולמי נמשכים הניסויים בפיתוח אב טיפוס לדור הבא, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Share