חדשות חמות
בית / חינוך / האוניברסיטה העברית הקימה את המרכז האקדמי הראשון בישראל לחקר ההדפסה בתלת מימד

האוניברסיטה העברית הקימה את המרכז האקדמי הראשון בישראל לחקר ההדפסה בתלת מימד

Share

מרכז אקדמי ראשון מסוגו בארץ, שיתמקד בחקר ההדפסה בתלת מימד, הוקם באוניברסיטה העברית בירושלים. בראש המרכז יעמוד פרופ' שלמה מגדסי,  מהמכון לכימיה, שמאמין כי ״במקום ייפגשו  חוקרים מדיסציפלינות שונות במטרה לחקור אפשרויות חדשות בתחום מתפתח זה".

ההתפתחות הטכנולוגית שהושגה בתחום ההדפסה בתלת מימד בשנים האחרונות הביאה לפריחתה בתחומים רבים ומגוונים, מתוך שאיפה להכניסה לתהליכי ייצור בתעשייה, כמו במוצרי מזון, שתלים רפואיים, תעשיית כלי הרכב, התעשיות הביטחוניות, בבניין ובארכיטקטורה. הדפסה פונקציונלית מאפשרת יצירת הדפסים שלהם תכונות ייחודיות מעבר לצבע, כמו מוליכות חשמלית, חישה של לחץ, חומרים כימיים, אור וכיו"ב. תת תחום חשוב נוסף המשתמש בטכנולוגיה זו הוא אלקטרוניקה מודפסת, המאפשרת ייצור התקנים אלקטרונים כמו טרנזיסטורים, מסכי מגע ותאים סולריים, "חלונות חכמים" ועיתונים אלקטרונים.

the3dzone.co.il מגזין הדפסת התלת מימד
פרופ' שלמה מגדסי: ״במקום ייפגשו חוקרים מדיסציפלינות שונות"

 המחקר ופיתוח מבוצעים בעיקר במרכזים אקדמיים ברחבי העולם, אך יש גם חברות לא מעטות הנכנסות לתחום. בתחום זה בישראל קיימת תכנית מגנ"ט ״פרינטל״, המשלבת מספר חברות וקבוצות אקדמיות, והנתמכת על ידי משרד הכלכלה והמעבדה הגדולה שהקימה חברת Autodesk במרכז הפיתוח של החברה בשדרות רוטשילד בתל אביב.

"המרכז החדש באוניברסיטה העברית יאפשר שילוב של חוקרים מדיסציפלינות שונות במטרה לחקור אפשרויות חדשות בתחום מתפתח זה. המחקר בתחום זה דורש מומחיות במגוון רחב של תחומים מדעיים, בעיקר בכימיה ובמדע חומרים, ננוטכנולוגיה, פיסיקה, ביולוגיה ומחשבים", אומר פרופ' מגדסי. "אין ספק שזו המהפכה התעשייתית השלישית, כפי שהוצג לאחרונה על ידי העיתון ׳אקונומיסט׳, ואנו שמחים מאוד שהאוניברסיטה העברית בירושלים נוטלת חלק בהתקדמות מדעית חשובה זו", אומר פרופ' מגדסי. לדבריו, המחקר בתחום זה באוניברסיטה העברית הניב מספר גדול של מאמרים מדעיים ואף הביא להקמת מספר חברות בישראל. פעילות המסחור של הטכנולוגיות נעשית על ידי חברת יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בין הפעילויות המסחריות ראוי לציין הסכם רישיון ומחקר משותף עם כימיקלים לישראל, את חברת ננו דימנשן המפתחת מדפסות למעגלים אלקטרוניים, את חברת סטים, המפתחת את Ripples, ואת חברת דיפ טק, המדפיסה בתוך זכוכית.

the3dzone.co.il מגזין הדפסת התלת מימד
קיר זכוכית של דיפ טק

דוגמאות למחקרים שפורסמו על ידי חוקרים באוניברסיטה בהדפסת תלת מימד ופונקציונלית הנן: גלאי קרינה, עצמים בעלי זיכרון מובנה לשימוש ברפואה ובאלקטרוניקה, חומרים מוליכים כגון ננו-חלקיקים מתכתיים וננו-צינורות פחמן ליצירת התקנים חשמליים, נקודות קוונטיות ליצירת שלטים זוהרים, חיישנים מבוססי אנזימים, תאים סולריים שקופים, צגים, מסכי מגע וחלונות חכמים. הפרויקטים המחקריים הנוכחיים מקיפים תחומים מגוונים: מסינתזה של חומרים חדשים והרכבי דיו וכלה בהדפסה מלאה של התקנים פונקציונליים שלמים.

כבר כעת יש כעשרים חוקרים באוניברסיטה העברית -מכימיה, פיסיקה, ביולוגיה, מחשבים, רפואה וחקלאות שעוסקים או מתכננים לעסוק בהדפסה תלת מימדית ופוקציונלית, תוך שימוש במכשור המתקדם של המרכז החדש. המרכז, שיפתח בסוף חודש זה, ישמש כנקודת מפגש בין החוקרים לטובת פעילות אקדמית מחקרית ויעודד שיתופי פעולה עם חוקרים ממוסדות אחרים וכן חברות העוסקות או מתעתדות להיכנס לתחום.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

הדפסת תלת מימד היא משחק ילדים!

מי אמר שהדפסת תלת מימד היא רק עבור מהנדסים, יזמים, אדריכלים או תעשיינים? או בכלל, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Share