חדשות חמות
בית / סגנון חיים / הכריש שהודפס בתלת מימד בישראל – בלב קמפיין בינלאומי וצלילת מחאה להצלת הכרישים מהכחדה

הכריש שהודפס בתלת מימד בישראל – בלב קמפיין בינלאומי וצלילת מחאה להצלת הכרישים מהכחדה

Share

מאות צוללים ישראלים, בשיתוף משרד התרבות והספורט, משרד התיירות, עיריית אילת ועמותות להצלת הכרישים מרחבי העולם, עומדים מאחורי קמפיין עולמי (שבלבו כריש שהודפס בתלת מימד), במהלכו צוללים ברחבי העולם יירדו לצלילות מחאה נגד הרג הכרישים בעולם. הצלילה הקבוצתית הראשונה תיערך באילת. האירוע כולו יועבר און ליין בשידור ישיר ליוטיוב ולמיליוני צופים שיוכלו לצפות במחאה בשידור חי.  הכינו את הסנפירים!

צוללים ישראלים יפתחו בשבוע הבא, 18 בדצמבר, בקמפיין עולמי להצלת הכרישים מהכחדה. יריית הפתיחה תיערך במסגרת צלילת הפגנה המונית שתיערך במימי הים האדום באילת ובה יקחו חלק מאות צוללים מישראל ומהעולם. בלב הקמפיין והצלילה יעמוד כריש שהודפס במיוחד בהדפסת תלת מימד – ובקנה מידה ענק – על ידי חברת מסיבית – מחווה ללוגו הקמפיין, שעוצב על ידי המאייר הישראלי שלמה כהן. חברת הסטארט-אפ הישראלית, מסיבית, פיתחה את מדפסת התלת מימד הגדולה בעולם ועל פי התוכנית, הכריש המודפס ילווה – בצלילה מתחת למים – את כל ההפגנות המתוכננות – בארץ ובעולם. צלילת הנסיון הראשונה נערכה השבוע באילת- ראו תמונה.

מגזין הדפסת התלת מימד THE3DZONE.CO.IL
צלילת הנסיון באילת. צלם: בועז סמוראי

מחקר חדש שהתפרסם בגיליון יולי 2015 של כתב העת Science, הדליק נורות אדומות אצל שוחרי הטבע הימי בכל העולם. לפי המחקר, הכרישים הגדולים נמצאים על סף הכחדה מוחלטת, וגם בעלי החיים הגדולים האחרים באוקיינוסים מצויים במשבר חמור. מפיק אירועי הצלילה ההמוניים, דוד (״פילו״) פילוסוף, מחלוצי הצילום התת-ימי בעולם, החליט שאסור יותר לשבת בשקט וחייבים לצאת בקמפיין גלובלי שיעורר את דעת הקהל העולמית למניעת הקטל המתמשך.

הכריש של שלמה כהן בסדנה של מסיבית
הכריש של שלמה כהן בסדנה של מסיבית

פילוסוף, שעמד מאחורי צלילת ההצדעה ההמונית לחיל הים הישראלי, שנערכה באילת בספטמבר 2014 ושודרה בשידור ישיר ביוטיוב, החליט שהבשורה צריכה לצאת מישראל. הוא איחד כוחות עם משרד התרבות והספורט, משרד התיירות, עיריית אילת ומאות עמותות להצלת הכרישים מרחבי העולם, שמאחוריהן עומדים מיליוני פעילים, וביחד הוחלט לפתוח בקמפיין עולמי במסגרתו ייערכו צלילות מחאה רבות משתתפים נגד הרג הכרישים בעולם. תחילתו של הקמפיין מתוכננת ל- 18 בדצמבר 2015 עם צלילה המונית בים האדום, ופילוסוף מעריך שלצלילה יגיעו מאות צוללים מישראל, אירופה, ירדן ומצריים. על פי התוכנית, ההשקה הרשמית תיערך ב-23 באוקטובר 2016, עם צלילה המונית נוספת בקפריסין. ״אירגוני ועמותות כרישים עימם אני עומד בקשר ברחבי העולם כבר הודיעו שיערכו צלילות מחאה דומות״, אומר פילוסוף שמתכנן גם הפעם להוריד מאות צוללים עם שלטי מחאה למים ולשדר את האירוע כולו און ליין בשידור ישיר ליוטיוב ולמיליוני צופים שיוכלו לצפות במחאה בשידור חי.

״מאז 1972 מספר הכרישים שחורי הסנפיר ירד ב-93%, מספר כרישי הנמר ירד ב-97%, ומספר כרישי השור ירד ב-99%״, אומר פילוסוף. " כמעט כל האוכלוסיות של הטורפים הגדולים הימיים נעלמות במהירות. היה ברור לי שאם אני רוצה שכשהנכדים שלי יגדלו הם יזכו לראות כרישים אמיתיים ולא בוידאו, חייבים ללכת על מהלך עולמי״.

״משחר ההיסטוריה עוררו כרישים שילוב של פחד ויראת כבוד״ אומר פילוסוף. ״הדגים הטורפים הציתו את דמיונם של סופרים ובמאים, שתיארו באינספור יצירות את המאבק בינם לבין בני האדם. עם זאת, מעטים תיארו לעצמם שבתוך זמן קצר חיות מרשימות אלה ייעלמו לחלוטין מהעולם. ציד הכרישים שמתבצע כיום בעולם כול הוא אכזרי ביותר ויש לו השלכות חמורות על הסביבה הימית בכללותה. בעוד שחלק מהכרישים נתפסים בשלמותם, בסביבות 30 מיליון כרישים נלכדים מדי שנה רק לצורך מכירת הסנפירים שלהם למסעדות במזרח אסיה. במקרים רבים כורתים את הסנפירים והכריש עצמו מושלך, בעודו בחיים, בחזרה לים. לעתים חולפים כמה שבועות בטרם הוא מת. חוטי הדיג הארוכים והרשתות בהם משתמשים כדי ללכוד את הכרישים פוגעים גם בלווייתנים, דולפינים, צבים ואלבטרוסים״.

   

Share

אודות The3D Zone

Check Also

אופנה עכשווית והדפסת תלת מימד גוייסו לטיפול בצווארה של חיילת פגועה

צוות של חברת סטרטסיס – כחלק מתוכנית Makers for Heroes – מחבר בין אופנה לטכנולוגיה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Share