חדשות חמות
בית / סגנון חיים / חוקרים ישראלים הצליחו להדפיס לראשונה בתלת מימד פולימרים בעלי זיכרון מבני

חוקרים ישראלים הצליחו להדפיס לראשונה בתלת מימד פולימרים בעלי זיכרון מבני

Share

במעבדות של פרופ’ שלמה מגדסי ופרופ’ דניאל כהן מהאוניברסיטה העברית בירושלים, פותחו חומר ושיטה המאפשרים ביצוע הדפסה תלת מימדית של חומרים בעלי זכרון מובנה.

פולימרים בעלי זיכרון מבני (Shape memory polymers, SMPs) הם חומרים המסוגלים לעבור מצורה תמידית שנקבעה מראש בזמן הפלמור לצורות זמניות רבות אחרות. המעבר מהצורה הזמנית לצורה הקבועה יכול לנבוע מטריגרים שונים כמו שדה מגנטי ואורכי גל ייחודים , אבל לרב מתרחש בעת חימום. חימום חומרים אלו (לרב בטמפ’ של כ40-50 מעלות צלזיוס), מאפשר מעבר מהצורה התמידית למבנה הניתן לעיצוב ושינוי והקיבוע למבנה זמני מתבצע באמצעות קירור; חימום נוסף יחזיר את המבנה לצורה הראשונית. למרות האפשרויות הרבות הטמונות בסוג חומרים זה, עד כה הוגבל השימוש בהן לצורות דו ממדיות פשוטות בשל החוסר בשיטות עיבוד מתקדמות. לאחרונה פותחו במעבדותיהם של פרופ’ שלמה מגדסי ופרופ’ דניאל כהן חומר ושיטה המאפשרים ביצוע הדפסה תלת מימדית של חומרים בעלי זכרון מובנה.

הדפסת תלת מימד

במאמר שהתפרסם לאחרונה בעיתון המוביל Advanced Materials, מתוארת השיטה בעזרתה הודפסו לראשונה מבנים תלת מימדיים העשויים כולם מפולימרים בעלי זכרון. ההדפסה בוצעה במדפסת מסוג DLP Digital Light Processing)) אשר נפוצה מאוד בעקבות העלות היחסית נמוכה לעומת הרזולוציה הגבוהה המתקבלת בהדפסה. מדפסות DLP מורכבות מאמבט המכיל את הדיו מונומרים עם קרקעית שקופה, בזמן הפלמור נכנס משטח ההדפסה לתוך האמבט ובונה שכבה שכבה של המבנה. בעבודה בוצעה התאמה של המדפסת כך שהאמבט יאפשר חימום של הדיו. שיטה ייחודית זו אפשרה להדפיס דיו מונומרים שלא ניתן להדפיס במדפסת DLP קונבנציונאלית. בעבודה הוצגו מבנים שונים, והודגם שימוש במבנים אלו ליצירה של התקנים אלקטרונים כגון מוליך מופעל על ידי טמפטרטורה ואקטואטור מבוסס צינוריות פחמן שמאפשר תנועה של הפולימר. המחקר התבצע על ידי החוקרים הישראלים ד”ר מיכאל לאיאני, תלמידי הדוקטור מאט זארק ועידו קופרשטיין ותלמידת המוסמך אלה שחייני.

לאחרונה שיטה זו היוותה בסיס ליצירה של תכשיטים חכמים בשיתוף פעולה עם הסטודנטית שירה אליעזר ממחלקת צורפות בבצלאל. ניתן להתרשם מהעבודות שלה בלינק הבא: http://2015.bezalel.ac.il/jewelry-fashion/shira-eliazar/

Share

אודות The3D Zone

Check Also

נעליים להליכת ירח

עם יד על הלב: כמה פעמים בעבר כבר נתקלתם באייטמים בתקשורת (מודים, כולל אותנו) על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share