חדשות חמות
בית / עיצוב / איך פתר המעצב הישראלי בעיה אקוסטית בת 80 באמצעות הדפסת תלת מימד?

איך פתר המעצב הישראלי בעיה אקוסטית בת 80 באמצעות הדפסת תלת מימד?

Share

אי אפשר לפתור בעיה בת 80 שנה עם טכנולוגיה בת 80. נקודה. למשל, רמקולים סטריאופוניים. הללו, בעיצובם הקונבנציונאלי סובלים לכל אורך הקו מבעיה המוגדרת כ״עיוות הגל האחורי״ (back wave distortion), המתרחשת כאשר אותות הקול ׳נורים׳ לכיוון הקיר האחרי של הרמקול וחוזרים קדימה לאחר שהתנגשו במבנה הפנימי של הקופסה ומתערבבים עם האותות שנשלחים לקדמת הרמקול. מה עושים? הדפסת תלת מימד, אלא מה?the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

כדי לפתור את הבעיה נכנס לתמונה המעצב התעשייתי בועז דקל, בוגר אקדמיית בצלאל, שהביא עימו תפיסה נועזת וחדשנית: להוריד את הקיר האחורי ברמקול. דקל הגה רמקון ׳מעגלי׳ המזכיר יותר מכל קונכיה, שם הצלילים נעים בלופ המונע מהם להפריע לשאר הצלילים.

רעיון מרשים, אם כי קשה ביותר לביצוע בטכנולוגיות ייצור מסורתיות. וכאן נכנסת לזירה טכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד. דקל פנה לחברת Stratasys 3D וביקש סיוע לטובת ההכנה של העיצוב הראשוני. למשימה נרתמו מדפסת  Objet500 Connex3 וחומר ה-  PolyJet כשהיעד: ייצור של הרמקון המהפכני אלף1. ״חיפשתי את השילוב המושלם שייתן לי עיצוב וחומרים שיספקו את האיזון בין עיצוב, אסתטיקה ואקוסטיקה. הדפסת תלת מימד אפשרה לי ללמוד מהר מאוד את התגובות האקוסטיות של הגיאומטריה ושל החומרים השונים ולהחליט מה מתאים יותר לצרכים שלי. טכניקות ייצור או מידול אחרות לא מאפשרות חופש פעולה כזה״, אומר דקל.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

הרמקול החדש, משמר את האנרגיה האקוסטית של הגל האחורי ומאפשרת לה לקחת חלק בתהליך ייצור הצליל, ומספק צליל נקי, פתוח וטבעי. ״המודל הודפס בתלת מימד כיחידה אחת והעובדה שהוא היה בידינו אפשר לנו ללמוד מקרוב את העקרונות התיאורטיים שמאחורי המוצר״. לצורך ההדפסה נבנו 3 שכבות שונות: שכבה פנימית קשיחה העשויה מ-680 צורות דמויות ׳יהלומים׳ המחזירה את הצליל, שכבה גמישה ושכבה חיצונית למעטפת.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

דקל מקווה כעת שלמוצר החדשני, שמשלב את האהבה שלו לעיצוב ולתחום האודיו יהיו גם יישומים מסחריים. מחזיקים לך אצבעות (ואוזניים), דקל!

Share

אודות The3D Zone

Check Also

אופנה עכשווית והדפסת תלת מימד גוייסו לטיפול בצווארה של חיילת פגועה

צוות של חברת סטרטסיס – כחלק מתוכנית Makers for Heroes – מחבר בין אופנה לטכנולוגיה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Share