חדשות חמות
בית / עיצוב / קוליברי – ייצור והפקת כלים שימושיים בהדפסת תלת מימד עבור בעלי מוגבלויות

קוליברי – ייצור והפקת כלים שימושיים בהדפסת תלת מימד עבור בעלי מוגבלויות

Share

אלכס גכט, בוגר (טרי, יחסית) מהמחלקה לעיצוב תעשייתי, בבצלאל, לקח על עצמו לא מכבר משימה לא פשוטה: פרוייקט שכולו עיצוב והדפסת תלת מימד ככלי ייצור, לתחום של בעלי המוגבלויות. הפרוייקט זכה לשם ״קוליברי״, והוא מוקדש,  לכלים המופעלים בנשיכה, המיועדים לשימושם של אנשים בעלי מוגבלויות.

״הפרוייקט התחיל בסן-פרנסיסקו, במסגרת האקת׳ון של TOM – Tikkun Olam Makers״, משחזר גכט. ״מה שהניע אותי לפעולה היה הנסיון לבחון כיצד אנשים בעלי מוגבלויות בתנועה יכולים – תוך הסתייעות בפעולת נשיכה – להפעיל כלים מורכבים. הרעיון הבסיסי היה ליצור כלים שניתנים להחלפה ומאפשרים שימושים שונים״.

גכט. למען הקהילה

הכלים מורכבים משתי יחידות:

הליבה – רכיב מכני, המסייע בהפעלת הכלים באמצעות פעולת הנשיכה. היחידה בנויה בצורה המאפשרת חיבור והחלפה מהירים של הכלים וכמובן – הכלים – יחידות עצמאיות המתחברות לליבה. כל כלי מאפשר סוגי שימושים שונים, המתאימים לצורכו של האדם.

״הליבה עשויה באופן המאפשר תכנון והדפסה של כלים בתלת מימד ומאפשרת פיתוח כלים חדשים, ללא צורך בייצור המוני. הבחירה לייצר 'כלים חווייתיים' המותאימים לגינון ומשחקי שולחן, הינה דרך לגשר בין הצרכים לבין הרצונות של בעלי המוגבלויות ולתת להם אפשרות לחשוב מעבר למוגבליות שלהם״, אומר גכט.

לדברי גכט, התלות בתהליכי הייצור ההמוני מחייבת התאמת מוצרים לחתך משתמשים רחב. טכנולוגיית ייצור לא מאפשרת פיתוח מוצרים מיוחדים המותאמים לבעלי מוגבלויות, כגון אנשים משותקים מצווארם ומטה, או אנשים ללא גפיים. אוכלוסייה זו משתמשת בעיקר בשרירי הפה והלסת כדי לבצע פעולות שונות, וכיום נעזרת במקלות פה המאפשרים שימוש בטלפון והפעלת מתגים באמצעות פעולות דחיפה ולחיצה.

״השימוש בטכנולוגיות ייצור דיגיטלי – הדפסות תלת מימד – מאפשר ניתוק מהייצור ההמוני ופיתרון יחידני-אישי באמצעות תכנון ממוחש ומדויק. כמו כן, שימוש בטכנולוגיות אלה מקנה אפשרות להפקת פריטים בודדים בייצור מקומי ומאפשר שכפול מוצרים ברחבי העולם, ללא צורך בהפצה״.

לאתר הפרוייקט של גכט: https://alexgeht.myportfolio.com/projects

 

Share

אודות The3D Zone

Check Also

אופנה עכשווית והדפסת תלת מימד גוייסו לטיפול בצווארה של חיילת פגועה

צוות של חברת סטרטסיס – כחלק מתוכנית Makers for Heroes – מחבר בין אופנה לטכנולוגיה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Share