בית / רפואה / אמא שלך בגבס?! – אבל מעוצב בתלת מימד

אמא שלך בגבס?! – אבל מעוצב בתלת מימד

Share

כבר ראינו כיצד טכנולוגית ההדפסה בתלת מימד יכולה לסייע בתכנון והדפסת תותבת רפואית. היתרון הגדול: ההתאמה של הגפה/ התותבת, או האביזר למבנה הגוף ולגודל של הפציינט. ועכשיו: התשובה הרוסית לגבס המסורתי.

אמנם, נראה שהשתלת זרועות מפלסטיק בורוד זרחני בינתיים עוד רחוקה מלהיות נגישה לצרכי הרוב ועליה להתגבר על מכשולים רפואיים, רגולטוריים וטכנולוגיים רבים, אך עם זאת נראה שתחום האביזרים החיצוניים לגוף, יכול לפרוץ קדימה בינתיים.

חברת Zdavprint הרוסית, ראתה פוטנציאל גדול בחידוש בהדפסת תלת מימד לתחום הישן וה”מקובע” של שימוש בחומרים להקניית מבנה מתאים לריפוי מתמשך.  Zdavprint  מצאה שהיא יכולה להגדיר מחדש מסורת של הצבה וחיזוק של עצמות שבורות, לא באמצעות גבס מלכלך ולבן אלא באמצעות יציקות תלת מימד מעוצבות. חברת Maxfield capital הבינו את הפוטנציאל, עד כדי כך שהם השקיעו 100,000 $ ב-Zdravprint.

עיצוב מתקדם והתאמה לצרכים אישיים ורפואיים

ליציקות החדשות יתרונות רבים, אשר בשלב זה אמנם לא יכולות להחליף לחלוטין את הגרסאות מבוססות הגבס, הקונבנציונליות יותר, אך ללא ספק מדובר בשדרוג שיטת הריפוי, כך שאין עוד צורך לשים שקית ניילון על יד, רגל, אצבע, וכו’ בזמן האמבטיה. מחקרים ראשוניים מראים כי גם זמן הריפוי של העצמות מתקצר הרבה יותר עם המכשירים החדשים האלה. מכיוון שמדובר במוצר אשר אינו חדיר למים ונוזלים אחרים, אינו סופג זיעה (המפתחת זיהומים וריחות נוראיים ביציקות גבס רגילות) וקל משקל יחסית, הגבלת התנועה וחוסר הנעימות הקיימת בהתנהלות בסד גבס רגיל פוחתות משמעותית.

 the3dzone-cast מדפסת תלת מימד

אז איך בדיוק מציידים את המטופל בסד תלת מימד מעוצב? זה באמת די פשוט.

ראשית, האיבר השבור נסרק על ידי סורק תלת מימד מיוחד. לאחר מכן המידע עם המבנה המיוחד שנסרק עולה למחשב והסד נוצק אז לצורה הנכונה. זמן ההדפסה לוקח כ 15-עד 40 דקות (בהתאם לגודל הנדרש).

השימוש בטכניקה הזו יכול להיות מנוצל לא רק לקיבוע עצמות שבורות, אלא גם חבלות, נקעים, מחלות הקשורות לגיל או לשינויי גוף, להתאוששות לאחר ניתוח ולכל פעילות רפואית אחרת שבבסיסה עומד עקרון ה”קיבוע”. באמצעות הדפסת קיבוע תלת מימד ימנעו פריחות, כיבים, פצעי לחץ וזיהומים שנגרמים היום בעקבות שימוש ביציקות מסורתיות.

השראה מתחום האופנה

אחד ממייסדי Zdavprint, פיודור אפטקרב, אמר שאת ההשראה לעיצוב הוא קיבל ממעצב אופנה, Franci Bitonti, ושמלת ה- 3D המודפסת שלו. בנוסף לכך פיודור עצמו סבל מעצמות שבורות רבות במהלך חייו, דבר אשר הניע אותו לחשוב ולהציע פתרון טוב יותר, שיכול שבקרוב לצבור תאוצה ולהחליף את השיטות המיושנות.

the3dzone-cast2 מדפסת תלת מימד

חסרון בולט אחד של היציקות החדשות בתלת מימד: הן אינן מקנות בשלב זה מרחב תמרון רפואי מספק כאשר מדובר בהתאמה וקביעת העצמות של מטופל.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

תעשיית התלת מימד העולמית מתגייסת למלחמה בנגיף

מי תיאר לעצמו, עד לפני חודש שתעשייה שפועלת בשנים האחרונות, די מתחת לרדאר, ועולה לכותרות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share