חדשות חמות
בית / רפואה / הסיפור המרגש על האבא שהדפיס בתלת מימד יד ביונית לבנו הצעיר

הסיפור המרגש על האבא שהדפיס בתלת מימד יד ביונית לבנו הצעיר

Share

כאשר בן ראיין גילה כי בנו הצעיר לא יכול להנות מיד תותבת עד שיהיה בן 3 הוא החליט לבנות לו אחת ועל הדרך גייס למשימה את חברת אוטודסק שסיפקה את התוכנה המתאימה

כשסול הילד נולד, הוא עבר בזמן הלידה פציעה בלתי הפיכה ביד. בגיל 10 ימים הרופאים נאלצו לקטוע את ידו. מהר מאוד למדו ההורים כי רק לאחר היותו בן שנה הוא יוכל לקבל זרוע מלאכותית, אבל, זו לא תוכל לאחוז בדבר. את הזרוע המתקדמת יותר הוא יועד לקבל רק בהגיעו לגיל 3. האבא, ראיין, החליט שהוא חייב למצוא פתרון יעיל יותר ומהיר יותר. החשיבה היתה פשוטה: ״אם הילד לא מתחיל לעבוד עם יד תותבת לפני גיל שנתיים, יש סיכוי גבוה שבהמשך הילד ידחה לחלוטין את השימוש בזרוע מלאכותית. מעבר לכך, למדנו כי בזמן שהילד גדל חשוב מאוד שמוחו ילמד לתפעל שתי ידיים״.

the3dzone-מגזין הדפסת התלת מימד
התמונות והסרטונים באדיבות חברת אמביוניקס

הפתרונות הקיימים בשוק לא התאימו למצב של סול. הסיבה: סוללות רבות עוצמה וחיישנים שיכולים להוות סיכון לרך נולד ושאינם יכולים לעבוד כשורה בגלל מעטה השומן שיש לתינוקות באופן טבעי. ״בגדול, לא חל כל שינו מהתותבות שפותחו עבור ילדים כבר בתקופה הוויקטוריאנית… והפיתוחים החדשים יותר לא יועדו מראש לילדים…״.

וכך, על שולחן המטבח הביתי, ראיין, שלא עסק קודם לכן בהנדסה או בתכנון מוצרים, אלא היה מה שמכונה ״מייקר שבת״, החליט לעשות מעשה ולתכנן יד חלופית, קלה יותר, יעילה יותר וכזו שגם תינוקות יוכלו להנות ממנה. את ההשפעה לקח מעולם החי, מהעכבישים, שרגליהם יכולות לזוז בצורה הידראולית וכך החל בתכנון. למשימה הוא גייס את חברת אוטודסק ואת התוכנה החינמית שלה Fusion 360 ולטובת ההדפסה בתלת מימד הוא עשה שימוש במעבדת חדשנות של מרכז אוניברסיטאלי הסמוך לביתו.

תוך כדי התהליך כולו נעזר ראיין בפול סוהי מחברת אוטודסק, שעשה שימוש בדיוק באותה תוכנה לטובת עיצוב והדפסת רגל ביונית לרוכבת האופניים הפארלימפית, דניס שינדלר. ״מדובר בפרוייקט חשוב ומאוד שאפתני״, אומר סוהי. ״היה מדהים לראות כיצד למרות שלראיין לא היה כל ידע בתחום ובוודאי שלא בעיצוב מוצרים, הוא לימד עצמו להשתמש בתוכנה שלנו ויצר משהו שיכול לעזור לכל כך הרבה אנשים״.

והתוצאה? מרשימה ביותר. יש תותבת ביונית, הידראולית, שבסופו של יום ניתן לשכפלה בהדפסת תלת מימד, שוב ושוב, תוך 3 ימי עבודה, גם עבור ילדים אחרים הסובלים מאותה בעיה (לעומת שבועות של הכנה שלוקח ביום במערכת הבריאות הבריטית), ובמחיר עלות לא גבוה. ראיין אף עזב את מקום עבודתו והקים חברה לצורך העניין: Ambionics כדי שיוכל להתמודד עם ההזמנות שבדרך וגם עמל על השגת אישור FDA. ״בהתחשב במהירות בה דברים קורים, ברור לי שככל שהילד יגדל כך נתקדם בפתרונות עבורו כשעל הדרך ילדים אחרים ברחבי העולם יהנו מכך. אני מתכוול לבצע מהפיכה רבתי בשוק הזה ולספק לכל דורש פתרון של יד תותבת אפקטיבית ולא יקרה״.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

תעשיית התלת מימד העולמית מתגייסת למלחמה בנגיף

מי תיאר לעצמו, עד לפני חודש שתעשייה שפועלת בשנים האחרונות, די מתחת לרדאר, ועולה לכותרות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share