חדשות חמות
בית / רפואה / ועכשיו – מדפיסים גם לבבות בתלת מימד

ועכשיו – מדפיסים גם לבבות בתלת מימד

Share

מדע בדיוני? לא ממש. מסתבר שרעיון איברים אנושיים שיודפסו במדפסות תלת מימד הולך וקורם עור וגידים. התזוזה הנוכחית מגיעה מחוקר בשם פרופסור אדם פיינברג, פרופסור למדעי החומרים וההנדסה באוניברסיטת קארנגי מלון, שמדווח כעת על נסיונות להדפסת לב אנושי.

״אנו מסוגלים כיום לקחת סריקות MRI של עורקים והדמיות תלת מימד של לבבות ואז לבצע פעולה שזכתה כבר לשם Bioprint – להדפיס חומר אורגני בתלת מימד ברזולוציה ובאיכות חסרת תקדים, כשחומרי ההדפסה הם חומרים ׳חיים׳, דוגמת קולגן או אלגינטים שונים (שמופקים מאצות)״, אומר פרופ׳ פיינברג. ״להערכתי הדפסות חומר אורגני בתלת מימד ימשיכו לגדול בקצב מהיר כשהן הופכות לכלי חשוב ביותר בלא מעט שימושים רפואיים״.

heart-the3dzone4
פרופסור אדם פיינברג

כיום, מדפסות התלת מימד מדפיסות בעיקר אובייקטים קשים שכבה אחר שכבה, או ליתר דיוק, שכבה על שכבה. זו גם הסיבה, אומר פרופ׳ פיינברג, שהדפסה של חומרים רכים היא אתגר לא קטן. ״תחשבו על הדפסת של ג׳ל מהסוג שכולנו אוכלים… heart-the3dzone1הרי קשה לדמיין שניתן להדפיס חומר כזה. המשקל שלהם גורם לקריסה שלהם. זו גם הסיבה שפיתחנו חומרים חדשים ולא עשינו שימוש בחמרים קיימים. בגדול, מה שאנו עושים זה הדפסה של ג׳ל אחד בתוך ג׳ל שני, וכך ניתן למקם במדוייק את החומרים המעורבים, כשאחד מחזק את השני״.

מעל 2000 השתלות לב מתבצעות בארה״ב מדי שנה ומעל 4000 איש מחכים ברשימת המתנה – בגלל מחסור בתורמים. לבבות מודפסים הםכנראה האלטרנטיבה היחידה למצוקת המושתלים בעתיד.

heart-the3dzone3

נכון, מודה פרופ׳ פיינברג, מדובר עדיין בשיטה יקרה הדורשת מומחיות רבה, אבל מצד שני את הלבבות שלו הוא הדפיס באמצעות מדפסות מסחריות רגילות וזה הסוד: שימוש במדפסות קיימות יוזיל את העלות. ״מעבר לכך, השימוש בתוכנות קוד פתוח מאפשר לנו לבצע פיינטיונינג של הפרמטרים של ההדפסה ולבצע אופטימיזציה של האובייקט שאנו מדפיסים״.heart-the3dzone2

המאמר המקורי פורסם ב:

http://advances.sciencemag.org/content/1/9/e1500758

Share

אודות The3D Zone

Check Also

תעשיית התלת מימד העולמית מתגייסת למלחמה בנגיף

מי תיאר לעצמו, עד לפני חודש שתעשייה שפועלת בשנים האחרונות, די מתחת לרדאר, ועולה לכותרות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share