בית / רפואה / חידוש רפואי: עט המדפיס בתלת מימד סחוס אנושי ישירות לגוף החולה

חידוש רפואי: עט המדפיס בתלת מימד סחוס אנושי ישירות לגוף החולה

Share

צוות מדענים ומנתחים אוסטרלי פיתחו עט מיוחד המדפיס סחוס אנושי בתלת מימד המאפשר למנתחים ״לצייר״ ו״לפסל״ חלקי חילוף אנושיים מתאי גזע – במהלך ניתוחים.

דלקת המפרקים (Arthritis) היא מצב רפואי ידוע ביותר המשפיע על מעל 350 מיליון בני אדם ברחבי העולם כולו. המחלה פוגעת בסחוס שבין מפרקים, זה נשבר והתוצאה: סבל וכאבים לחולים. היות ולסחוס אין אספקה של דם או חיבור עצבי, הוא יכול אף לצמוח באופן עצמאי. לעתים, הדרך היחידה לפתור בעיה של הפגיעה בסחוסים, היא לעבור ניתוח במהלכו קודחים בעצמות ומשתילים שתלים מסוגים שונים לאזור הפגוע.

כעת, צוות של חוקרים ורופאים אוסטרלים מה- ARC Center of Excellence for Electromaterials Science) ACES) ומבית החולים  St. Vincent במלבורן, המציאו שיטה חדשה לטיפול במחלה.THE3DZONE-BIO-PEN12

המחקר שפורסם לא מכבר ב-Biofabrication, היוקרתי, מספר שהצוות יצר עט נייד המדפיס בתלת מימד, שזכה לשם: BioPen. מדובר במכשיר מהפכני להפליא, המאפשר למשתמשים בו להדפיס חלקי סחוס היישר לגוף. ה-BioPen עובד ממש כמו ה-3Doodler המוכר יותר, רק שהוא לא משתמש בחומר הדפסה פלסטי, אלא, בתערובת של תאי גזע של החולה עצמו ובסוג של הידרוג׳ל מגן.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

תזכורת: תאי גזע הם תאים הנבדלים מתאים אחרים בכך שעדיין לא עברו תהליכי התמיינות סופיים לסוג רקמה. תאים אלו יכולים להתמיין ולהפוך לתאים ספציפיים או להמשיך ולהתחלק כתאי גזע. במחקר המדעי וברפואה נודעת חשיבות רבה לגידול תאי גזע בתרבית תאים, עקב יכולתם להתחלק ללא הגבלה ולהתמיין לכל תא שהוא. המחקר מסתייע בתאי גזע לחקר נושאים כמו התמיינות תאים והתפתחות עוברית. ברפואה נעשה שימוש בתאי גזע למטרות שונות, כגון השתלת מח עצם ודם טבורי, אולם שימושים רבים עודם בפיתוח, והנושא נחקר רבות עקב חשיבותו. ישנה תקווה שבעתיד אפשר יהיה ליצור איברים שלמים מתאי גזע וכך לחסוך את הצורך בתרומת אברים.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

כאשר הרופאים מדפיסים את תאי הגזע לתוך האזור הפגוע בגופו של החולה, ההידרוג׳ל המגן משמש כחומר המגן על התאים ומאפשר להם לגדול. עם ההזרקה החומר עצמו מתקשה לאובייקט תלת מימדועם הזמן הוא נמס מעצמו בגוף. בבדיקות מעבדה התברר כי מעל 97 אחוז מתאי הגזע היו חיים ופעילים גם אחרי שבוע מיום ה׳הדפסה׳ שלהם.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

בהמשך ה-BioPen יאפשר הדפסות ממוקדות יותר, מהלך אשר יקל משמעותית על עשרות אלפי חולים פגועי ברכיים וירכיים, הנאלצים לעבור ניתוחים מורכבים. ״פרוייקט ה-BioPen מדגים היטב את האתגרים וגם את ההזדמנויות של המחקר הבינתחומי״, אומר פרופ׳ גורדון וואלאס, מנהל ה- ACES.

היות וה-BioPen ׳מעודד׳ את הגוף לטפל בעצמו, צפויים בעתיד לא מעט חידושים בסוגי הדפסה בתלת מימד בהם יודפסו חומרים ביולוגיים, כך מעריכים, ויש הצופים כי השלב הבא בתהליך הוא הדפסה של רקמות עור ושרירים.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

תעשיית התלת מימד העולמית מתגייסת למלחמה בנגיף

מי תיאר לעצמו, עד לפני חודש שתעשייה שפועלת בשנים האחרונות, די מתחת לרדאר, ועולה לכותרות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share