חדשות חמות
בית / רפואה / מאיה בת השנתיים תהיה החולה הראשונה בעולם שבגופה תושתל אוזן (מתפקדת) בהדפסת תלת מימד

מאיה בת השנתיים תהיה החולה הראשונה בעולם שבגופה תושתל אוזן (מתפקדת) בהדפסת תלת מימד

Share

נראה שבאוניברסיטת קווינסלנד לטכנולוגיה שבאוסטרליה, הולכים לעשות הסטוריה. השבוע נודע שחוקרים במקום עמלים על האוזן התפקודית הראשונה בעולם שתודפס בהדפסת תלת מימד. מעבר לכך, על פי הדיווחים של חדשות 7NEWS האוסטרלית, אותרה כבר החולה הראשונה שתכל להנות מהחידוש: מאיה ואן מוליגן בת השנתיים שנולדה רק עם אוזן מתפקדת אחת.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

הפרוייקט, שזכה לשם (המואד טבעי) ״פרוייקט מאיה״, אמנם מתמקד כיום בילדה קטנה אחת בלבד, אבל המטרה היא לפתח תהליך הכולל הדפסת תלת מימד של אזניים להשתלה ממנו יוכלו להנות עוד אלפי אנשים ברחבי העולם. the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

המקרה של מאיה בהחלט דרש פתרון. בניגוד ללאמעט אנשים הנולדים עם עיוות באוזניים, אך הללו עדיין מתפקדות וניתן לשמוע איתן, במקרה של מאיה, הסובלת ממחלה ששמה Microtia, האוזן לא תפקדה כלל. תעלת האוזן לא קיימת ולכן היא למעשה חרשת בצד שמאל, סיפרה אמה של מאיה לכתבת הטלויזיה. בשלב זה של חייה, הדרך להתגבר על הבעיה היא לחבוש מעין סט אוזניות המשדרים אותות קול היישר למוחה, מה שהופך אותה לדי חריגה בעיני הסביבה.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

הפרוייקט המחקרי מהווה חלק מתמיכה ממשלתית, ה-Advance Queensland initiative, וכבר אסף מספיק כסף לטובת הבדיקות המעשיות של הדפסת האוזניים. המטרה, אומרים החוקרים: לבנות מחומרי סחוס אנושיים, של החולה עצמו, אוזניים שיודפסו בתלת מימד מהחומר האורגני. למשימה אף גוייסה ד״ר מורין רוס, שממשיכה בגיוס כספים למיזם.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

לפרוייקט שני שלבים: הדפסת אוזן מסיליקון שמחוברת לראש והשלב הבא, המעניין יותר, הוא כמובן הדפסת אוזן מחומרים אורגניים, מתאי החולה עצמו ואז הצמדתו לגוף בהליך השתלה. אם יצליח שלב זה, עלותה הסופית של אוזן תהיה כמאתיים דולר לאוזן וההערכה כי מדובר בכשנתיים של פיתוח.

אף אחד טרם הדפיס אוזן בתלת מימד, אומרים החוקרים ומציינים שחלק גדול מההתפתחות היתה כניסתה לתמונה של טכנולוגיות סריקה מתקדמות, שאפשר ולסרוק ולהדפיס את האוזן – במקום.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

תעשיית התלת מימד העולמית מתגייסת למלחמה בנגיף

מי תיאר לעצמו, עד לפני חודש שתעשייה שפועלת בשנים האחרונות, די מתחת לרדאר, ועולה לכותרות …

תגובה אחת

  1. מדהים ….אני מחכה להשתלת עצב בשתי אוזנייים. מכווון שמכשירי שמיעה לא עוזרים כלל לשמיעה ברורה מזה 15 שנה אין מנוס ….. אני הבאה בתור.
    ממש נס… נאחל בצלחה לכולם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share