בית / רפואה / מנתחי המוח מאמצים את טכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד

מנתחי המוח מאמצים את טכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד

Share

ההתלהבות מיישומי הדפסות התלת מימד בתחומי הרפואה לא דועכת ומדי יום שומעים על כיוונים חדשים לשימוש בטכנולוגיה, החל מגפיים מלאכותיות שהודפסו במדפסות תלת מימד ועד שלל מערכות ומכשירים המשפרים את איכות החיים של החולים.

מודלים בתלת מימד הופכים ליותר ויותר שימושיים ופופולריים, לא רק בתחומי החינוך וההדרכה, אבל, גם ככלי בידי רופאים ומנתחים, לאבחון ולטיפול במהלך הניתוחים שהם מבצעים. רבים מדפיסים מודלים ולומדים אותם טרום הניתוחים המורכבים, וחלקם אף לוקח עימו את המודלים לחדרי הניתוח, וחוסכים הרבה מאוד שעות של הכנה ולחץ.THE3DZONE-IL-BRAIN22

בבית החולים לילדים בבוסטון יצרו מנתחים מודלים בתלת מימד של מוחות ארבעה ילדים שאפשרו להם לבחון מראש את המהלכים המתוכננים לניתוח, בילדים, שבמוחותיהם התגלו עיוותים מולדים בכלי הדם. “מדובר בילדים שהאנטומיה המוחית שלהם היתה מאוד חריגה מלידה”, אומר ד”ר אדוארד סמית’, נוירוכירורג בבית החולים, “המודלים במודפסים מאפשרים לנו לבצע חזרות שוב ושוב ושוב לפני שנכנסים לניתוח עצמו ולהפחית את הסיכונים שעומדים בפני החולים שלנו”.

החולה הצעיר בחבורה הוא בן חודשיים והוא סובל מתופעה הנקראת Galen malformation הפוגעת בוורידי המספקים דם למוח והניתוח כאן הצריך טכניקות מיוחדות לחסימת כלי הדם. “גם רדיולוגים שרגילים לעבוד עם הדמיות ממומחשבות נדהמו ממה שניתן להפיק מהדפסות התלת מימד… המוחות שלנו עובדים בשלושה מימדים והטיפול בסיוע המודלים המודפסים מקל ביותר על המנתחים”.THE3DZONE-IL-BRAIN1 הדפסת תלת מימד מדפסת תלת מימד מודל תלת מימדTHE3DZONE-IL-BRAIN0 הדפסת תלת מימד מדפסת תלת מימד מודל תלת מימד

במאמר שהתפרסם במגזין הנחשב Journal of Neurosurgery, מסבירים הרופאים כי המידע על מוחות הילדים נאסף באמצעות סריקות ממוחשבות שהומרו למודלים המודפסים, שם ניתן היה להבחין בבירור בכלי הדם הפגועים. הרופאים סיכמו מאוחר יותר כי היתה תאימות של מעל 98% בין המודלים המודפסים למוחות הילדים עצמם וכי השימוש במודלים חסך להם בפועל מעל 30 דקות של ניתוח, בממוצע. “ההדפסה בתל תמימד היא עוד כלי בסט הכלים שלנו במלחמה על איכות החיים של החולים”.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

תעשיית התלת מימד העולמית מתגייסת למלחמה בנגיף

מי תיאר לעצמו, עד לפני חודש שתעשייה שפועלת בשנים האחרונות, די מתחת לרדאר, ועולה לכותרות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share