חדשות חמות
בית / תעשייה / הסטארט-אפ שרוצה לבצע מהפיכה בתחום ההדפסה בתלת מימד

הסטארט-אפ שרוצה לבצע מהפיכה בתחום ההדפסה בתלת מימד

Share

סטארט-אפים ישראלים יש הרבה. סטארט-אפים ישראלים  הפעילים בתחומי ההדפסה בתלת מימד קשה יותר למצוא. ובכל זאת, מדי פעם עולות לכותרות חברות צעירות ומבטיחות המפגינות תעוזה וראיית נולד.

עיתון גלובס והכתב העורך הטכנולוגי, עידן רבי, חשפו השבוע חברה אחת כזו: LEO Lane שהוקמה על ידי היזמים לי-בת נלסון ומשה מולכו שמצהירים (בלי היסוס) כי הם מתכוונים לבצע מהפכה בעולם מדפסות התלת מימד. לשניים, כך מספר רבי, יש עבר עשיר שהכין אותם לעיסוק הנוכחי – נלסון הייתה שותפה בקרנות הון סיכון והשקיעה בחברת התלת מימד אובג’ט הישראלית ועבדה בין השאר ביבמ ובאורבוטק ומולכו שימש בתפקיד ניהולי בחברות SaaS דוגמת פאנאיה (Panaya) ו-Mobixell. רבי מספר שהחזון של LEO Lane הוא לשפר ולייעל את תחום הייצור על ידי הדפסה תלת מימדית. ״החברה הוקמה במסגרת חממת TheTime של אילן שילוח וגייסה כסף מאנג’לים (ביניהם אדי שלו) וגם מקרן First Time שאותה מובילים שילוח, ניר טרלובסקי ויונתן בן ארצי. החברה לא עוסקת בייצור פיזי של מדפסות אלא ביצירת שירות ענן שמאפשר אחידות ובקרה מראש על איכות המוצר״.

“אנחנו בעצם חברת תוכנה”, אומר מולכו בראיון זוגי ל”גלובס”, “אנחנו מאפשרים לחברות להדפיס חלקים בתלת מימד וככה אין להן צורך לשמור על מלאי גדול של חלפים. כל חברה יכולה לייצר כל מוצר מתי שהיא רוצה ואיפה שהיא רוצה. מקינזי מעריכים שהשוק הזה יגלגל 400 מיליארד דולר בשנת 2025 והפוטנציאל הוא עצום. החלום על מדפסת תלת מימדית בכל בית רחוק מאוד מלהתגשם, אולם הטכנולוגיה מתחילה להיות רלוונטית גם לצרכן הסופי ולא רק לתאגידי ענק״.

the3dzone - מגזין הדפסת התלת מימד
נלסון ומולכו. מאמינים בעצמם

– רבי: הכסף הגדול בתחום הזה עדיין נמצא בתעשייה.

נלסון: “נכון. אנחנו רואים את זה למשל אצל חברה כמו בואינג שכבר לא צריכה לייצר כמות גדולה של חלפים. יש למעשה מחסן וירטואלי שבו החלפים שמורים בתור קבצים וכאשר מתעורר צורך – מדפיסים את החלק הרלוונטי. גופים אחרים שעושים שימוש בטכנולוגיה הזאת הם יצרנית הרכב דיימלר וחברת הרכבות הגרמנית דויטשה באהן”. רבי מספר שלדברי נלסון ומולכו, רוב העלות (78%) של חלקי חילוף רבים בעולם אינה נובעת מחומרי הגלם ומתהליך הייצור – אלא מגורמים כגון אחסון במחסנים, שינוע וגריטה של חלפים אשר בסופו של דבר לא נעשה בהם שימוש. ההנחות האלה מבהירות את הפוטנציאל הגדול לשינוי בשוק, אולם הן לא מביאות בחשבון את האפשרות שחלק מסוים יודפס בצורה לא תקינה.

נלסון: “יש אפשרות לחיסכון גדול, אבל אם החלק לא יוצא בצורה הנכונה, אתה לא תרצה להשתמש בו. אתה יכול להדפיס את כל החלקים במכונה אחת שאתה שולט בה טוב, אבל לא תקבל חסכון גדול. החוכמה היא לייצר את החלקים בצורה מבוזרת ונכונה. הטכנולוגיה שלנו בעצם ‘עוטפת’ את קובץ המוצר שכולל את כל המידע לגבי הרכיב – גובה, משקל, באיזה חומרים מדובר וכן הלאה. הקובץ שלנו למעשה מאפשר ליצרנים לאכוף את החוקים שלהם ולהדפיס את החלקים רק בלוקיישנים שבהם הם יקבלו את המוצר המדויק”.

רבי מציין כי LEO Lane פועלת במודל של SaaS (תוכנה כשירות) ובימים אלה היא חתמה עם SAP על הסכם שיתוף פעולה ואינטגרציה שמוערך במיליוני דולרים.

– באיזה שווקים השירות שלכם רלוונטי?

נלסון: “אנחנו רואים את זה בתחבורה, בעיקר במכוניות שם מדובר בכמויות גדולות של חלפים. אמנם הרבה יותר זול לייצר מכונית בהשוואה למטוס אבל עדיין מדובר בחיסכון מאוד גדול. תחום אחר הוא ‘מוצרים לבנים’ – תנורים, מכונות כביסה וכן הלאה”.

מולכו: “נתקלנו בנתונים שלפיהם 20% מהחלפים בעולם יישארו במלאי לפחות שנתיים. במשך הזמן הזה מזיזים אותם מפה לשם, מישהו אולי בא לספור את זה, להוריד את זה או לנקות את האבק. זה שוק של מיליארדים. לחברה שמייצרת מכונות כביסה למשל, ישתלם להמשיך להציע חלפים למכונות מדגמים ישנים יחסית. היום אם תחפש חלק לדגם ישן – כנראה שלא תמצא.

“היצרניות רוצות לספק את החלפים כדי לעודד נאמנות אצל הצרכנים, אבל היום זה פשוט לא משתלם להן בגלל העלות הנלווית. הפתרון שלנו יאפשר לנהל מלאי היברידי – חלק מהחלפים יהיו חלפים פיזיים במחסנים וחלקם יהיו שמורים בקבצים דיגיטליים שאפשר לשלוף ולהדפיס תוך זמן קצר”.

– רבי: אתם לא מייצרים את החלק וגם לא מדפיסים אותו בפועל. איפה הטכנולוגיה שלכם כן מעורבת?

מולכו: “לצורך האנלוגיה, בוא נדבר על הדפסה בד מימד. אם אתה מכין מסמך בקובץ וורד ושולח אותו להדפסה, יכול להיות שהוא ייצא מהמדפסת ב-A4 או בגודל אחר. אם אתה מייצר קובץ PDF – אי אפשר לשנות את תוכן המסמך או ההגדרות, וזה בעצם מה שאנחנו עושים. בעבר אם היית מכין פרזנטציה בפאואר פוינט במחשב שמערכת ההפעלה שלו בעברית ואז טוען את אותה פרזנטציה במחשב שפועל באנגלית, הכל היה קופץ מצד לצד. ב-PDF זה לא קורה. זה כמובן הרבה יותר מורכב כאשר מדובר בתלת מימד”.

– רבי: מה יקרה אם אני אנסה להדפיס חלק במדפסת לא מתאימה?

מולכו: “הקובץ יסרב. מבחינת החברות והמותגים הגדולים עדיף לא לייצר חלק מאשר לייצר חלק פגום. אגב, לא מדובר בהכרח בניסיון לעגל פינות, זאת יכולה להיות פשוט טעות אנוש.

“אם נניח שאני שולח לך קובץ צבעוני – אתה יכול לבחור את ההגדרות ולהדפיס אותו בשחור לבן. בזכות הטכנולוגיה שלנו האופציה הזאת לא תהיה קיימת”.

 

Share

אודות The3D Zone

Check Also

מדפסת חדשה של Raise3D תייעל ותוזיל ייצור חלקים מסיבי פחמן

חברת Raise3D ספקית גלובלית של מדפסות תלת מימד (מיוצגת בישראל על ידי חברת קליבר) חשפה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share