חדשות חמות
בית / תעשייה / טיל של תלת מימד

טיל של תלת מימד

Share

ULA שיגרה השבוע לחלל את הטיל Atlas V – עם חידוש מהותי אחד: החברה השתמשה במדפסת תלת מימד של סטרטסיס כדי לייצר עבור הטיל חלקים זולים יותר וקלים במשקל

תעשיית ההדפסה בתלת מימד רשמה לעצמה השבוע עוד הישג משמעותי: חברת United Launch Alliance שיגרה מבסיס חיל האוויר קייפ קנאברל שבפלורידה את הטיל המשגר Atlas V, ובו רכיבים תרמו-פלסטיים, שיוצרו באמצעות מדפסת תלת מימדית של חברת סטרטסיס. בשנים האחרונות נעשה שימוש הולך וגובר במדפסות תלת מימד בתעשיית התעופה והחלל, אך זו הפעם הראשונה שבה נעשה שימוש בהדפסת תלת מימד לצורך ייצור סדרתי של רכיבים עבור טיל שיגור מבצעי.THE 3DZONE-IL-ROCKET13

במסגרת ייצור משגר הלוויינים Atlas V, השתמשה ULA במדפסת של סטרטסיס כדי לייצר שורה של רכיבים עבור מערכת האיוורור בחרטום המשגר, שתפקידה לצנן את המעגלים האלקטרוניים ולמנוע את התחממותם במהלך השיגור. הרכיבים יוצרו באמצעות החומר התרמו-פלסטי ULTEM 9085 (חומר פולימרי עמיד במיוחד בטמפרטורות קיצוניות) במדפסת Fortus 900mc.

THE 3DZONE-IL-ROCKET12

לדברי גרג ארנד מ-ULA, החברה נמצאת בבעלות משותפת של לוקהיד מרטין ובואינג מייצרת משגרי לוויינים וחלליות ושירותי שיגור לממשלת ארצות הברית. לדבריו, שיתוף הפעולה בין ULA לסטרטסיס מלמד על הפוטנציאל העצום שיש לשילוב של מדפסות התלת מימד בתחום התעופה והחלל, הן ברמת הפיתוח והן ברמת הייצור. הדפסת התל תמימד נתנה למהנדסי ULA גמישות רבה יותר בעיצוב ובאופטימיזציה של הרכיבים, ולהחליף רכיבי מתכת כבדים ברכיבי פלסטיק קלי משקל. במקרה הזה הייצור היה זול יותר, ובדיעבד התגלה יתרון נוסף: משטח הבנייה של המדפסת שהשתמשו בה הוא 914 x 610 x 914 מ”מ. התברר שזהו גודל שאיפשר לייצר את הרכיבים ב׳חתיכה אחת׳. בשיטות המסורתיות, היה צורך לייצר אותם חלקים-חלקים, שיש להרכיבם אחר כך.

the3dzone.co.il מגזין ההדפסה בתלת מימד 3d printing

חברת ULA דיווחה שבמסגרת שיתוף הפעולה שלה עם סטרטסיס היא מטמיעה במידה הולכת וגוברת את השימוש במדפסות תלת מימד בתהליכי פיתוח וייצור המשגרים. להערכתה, השימוש במדפסות תלת מימד מביא לחיסכון של מיליון דולר בשנה.

במתכונת הייצור המסורתית, ULA נאלצת להוציא החוצה ליצרנים חיצוניים כ-60%-75% מהרכיבים עבור המשגרים. מעבר למחיר, היא צריכה לאחר מכן גם להרכיב בעצמה את החלקים. מדפסת התלת מימד שרכשה ULA לפני כשלוש שנים מאפשרת לה לייצר חלק מהרכיבים In-House, ולחסוך 50% ל-95% בעלויות הייצור וההרכבה שלהם.

“מרשים לראות כיצד ULA פורצת דרך בתחום הדפסת תלת המימד התעשייתית, ואנחנו נרגשים להמשיך ולעבוד איתם כדי לפתח את הטכנולוגיה הזו קדימה,” אמר סקוט סווקיק, מנהל הפיתוח העסקי בתחום החלל וההגנה בסטרטסיס.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

מדפסת חדשה של Raise3D תייעל ותוזיל ייצור חלקים מסיבי פחמן

חברת Raise3D ספקית גלובלית של מדפסות תלת מימד (מיוצגת בישראל על ידי חברת קליבר) חשפה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share