חדשות חמות
בית / תעשייה / “כלכליסט”: המדינה עוזרת למובטלים למצוא ג’וב בהדפסת תלת מימד

“כלכליסט”: המדינה עוזרת למובטלים למצוא ג’וב בהדפסת תלת מימד

Share

כתבת ענק של ה”כלכליסט”, של עומר כביר, מגלה תופעה שאולי לא שמענו עליה: משרד התעסוקה מריץ קורסי הכשרה ראשונים מסוגם להדפסת תלת מימד. בקורס הראשון לקחו חלק 13 אנשים ש”מבקשים להשתלב בדרכים שונות באחת התעשיות המסקרנות ביותר כיום בעולם הטכנולוגיה”.

“בניגוד לתדמית החדשנית של תחום התלת ממד, שירות התעסוקה נתפס בעיני רבים כגוף אנכרוניסטי ומיושן, כזה שמציע למובטלים הכשרות בתחומים אפרוריים כמו קלדנות או רתכות ואולם, בשנים האחרונות מציע השירות הכשרות גם למי שמעוניינים להשתלב בתחומים מבוקשים בעולם ההייטק. “מגיעים אלינו חצי מיליון איש בשנה”, אמר ל”כלכליסט” מנכ”ל שירות התעסוקה בועז הירש. “אנחנו צריכים לחיות את הצרכים שלהם ולראות איך שוק העבודה משתנה.

the3dzone-donitza-calcalist

תפיסה זו נמצאת גם ביסודו של הקורס החדש, שנולד בעקבות פנייה של נשיא מכון ראות גידי גרינשטיין, המציע לציבור זה כשנתיים גישה לתלתפסות ולהדרכות בנושא. הוא יוצא לדרך דווקא בתקופה שבה שירות התעסוקה לא נהנה מתקציב גדול במיוחד מהכשרות מקצועיות: מ-159 מיליון השקלים שהוקצו להן ב-2000 נותרו בשנה החולפת 54 מיליון שקל בלבד. “אני לא גוף בוטיק אלא וולמארט של שוק התעסוקה. לא שווה לי ליצור קורס ל-50 איש”, אמר הירש. “ואולם, הנתונים שבידינו הראו שתחום התלת ממד מתחזק, ומכון ראות מתכנן לפתוח עוד עשרות מרכזי הדפסה בכל הארץ. זה כבר יכול לפנות למאות אנשים”.

Screen Shot 2015-06-03 at 13.30.30

בשלב הראשון הוחלט על פיילוט של שלושה קורסים. הראשון מביניהם נפתח ב־10 בפברואר וצפוי להסתיים בשבוע הבא. “אנחנו לוקחים טכנולוגיות חדשות שההשלכות שלהן על השוק עדיין לא התבררו לחלוטין, ומנסים להכשיר אנשים כך שיתפסו בו תפקידים במהירות”, אומר יואב ארגוב שמרכז את הקורסים. “זה אתגר לא פשוט”.

המשתתפים בקורס מגיעים מקשת רחבה של תחומי עיסוק ומקצועות. “יש לנו פה אדריכלים, מעצבים, מהנדסים, טכנאי מדפסות רגילות, חשמלאים ועוד”, מספר ארגוב. “חלק מהם כבר אינם מובטלים, אבל עדיין מגיעים לכאן פעמיים בשבוע. לא מדובר בקורס העשרה אלא באנשים שבאו ללמוד וליישם”.

ההכשרה בקורס נפתחת ברקע בסיסי על עולם הדפסת התלת ממד, סקירת המגמות ותת התעשיות בו והבנת הכיוונים שאליו הוא הולך. “אנחנו מלמדים איך מעצבים מודל תלת ממדי במחשב למטרות שונות, איך הופכים אותו למוצר פיזי, איך מטפלים במוצרים מורכבים, איך מאפשרים להם לעבוד עם חומרים אחרים וגם איך נחשפים למעסיקים פוטנציאליים.

“חשוב לנו שהבוגרים ייצאו מהקורס עם הבנה טכנית של הדרך שבה מדפסת תלת ממד עובדת: איך בונים, מתקנים ומפרקים אותה. בהתחלה התכוונו להפריד את הקורס למגמה טכנית ולמגמה עיצובית, אבל המשתתפים רצו לקבל את התמונה המלאה כך שגנזנו את הרעיון הזה. מכיוון שמדובר בתחום צעיר וראשוני רוב המקומות לא מחפשים עובד ספציפי, אלא אנשים שיודעים לתת זווית מאוד רחבה”.

הקורס משלב תיאוריה אבל כולל בעיקר עבודה מעשית. “אנחנו רוצים שהמשתתפים יבנו את הדברים ולא רק ילמדו עליהם”, מסביר ארגוב, “תוך כי תנועה היינו צריכים לעשות כל הזמן עדכונים והתאמות, גם מבחינת חשיפה לתכנים ולתעשיות וגם מבחינת יישומים מעשיים בשטח. בהנחה שהתוכנית תרוץ לאורך זמן, היא תצטרך כל הזמן להשתנות ולהתעדכן”.

לצפייה בכתבה בערוץ הווידאו:

http://www.calcalist.co.il/home/0,7340,L-3905-0-3660840,00.html

Share

אודות The3D Zone

Check Also

מדפסת חדשה של Raise3D תייעל ותוזיל ייצור חלקים מסיבי פחמן

חברת Raise3D ספקית גלובלית של מדפסות תלת מימד (מיוצגת בישראל על ידי חברת קליבר) חשפה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share