בית / תעשייה / מטוסי טיטניום בהדפסת תלת מימד? בהחלט כן, כך העריכו בכינוס הראשון של מאגד “עתיד”

מטוסי טיטניום בהדפסת תלת מימד? בהחלט כן, כך העריכו בכינוס הראשון של מאגד “עתיד”

Share

הכינוס הראשון של מאגד עתיד לפיתוח טכנולוגיות להדפסה תלת מימדית של מבני תעופה מטיטניום נערך השבוע בתל אביב והביא עימו שלל בשורות לתעשייה המתחממת והולכת.

המאגד כולל חברות מובילות כגון התעשייה האווירית, אלביט מערכות-סאיקלון, תע”ש, אורביט (ORBIT Communication Systems), אלגת ו-CAS, לצד קבוצות מחקר מהטכניון, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון ומכללת אפקה להנדסה.

הדפסת תלת מימד
במסגרת הכנס נערכה סקירת סטטוס הפיתוח של הטכנולוגיות השונות בהן יעסוק המאגד

הכח המניע מאחורי היוזמה: טכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד תאפשר לייצר מבני תעופה קלים, חזקים וזולים – וזה רק עניין של זמן. ביוזמת אלביט מערכות-סאיקלון הוקם מאגד ישראלי – “עתיד”, שמטרתו פיתוח משותף של טכנולוגיות גנריות להדפסה תלת מימדית של מבני תעופה מטיטניום. ועדת מגנ”ט בראשות המדען הראשי במשרד הכלכלה אישרה באפריל האחרון את יציאתו לדרך.

במסגרת הכנס נערכה סקירת סטטוס הפיתוח של הטכנולוגיות השונות בהן יעסוק המאגד, ביניהן טכנולוגיות תכנון מבנים, חומרים, הדפסה וחיבור של חלקים מודפסים.

“קיים צורך דחוף בקידום הנושא בתעשייה הישראלית מכיוון ששוק מבני הטיטניום המודפסים צפוי לצמוח במעל 30% בשנים הקרובות. זאת עקב הפוטנציאל הגבוה הטמון בה לענות לדרישות העתיד של שוק התעופה”, אמר בכנס ליאור זילברמן, מנהל מו”פ באלביט מערכות-סאיקלון. “כבר מיום אישור המאגד ועד היום נרשמו עשרות פניות מצד גופים בארץ ובחו”ל לשיתופי פעולה עימו ובתחומי הפעילות שלו”.

הדפסת תלת מימד
באיירבאס כבר מתכננים את הדור הבא של המטוסים המודפסים

the3dzone-airplane3

בין היתר ניתנו סקירות מפי ד”ר עוז גולן ממכללת אפקה שסקר תהליכי ייצור של מתכות ואת יסודות המטלורגיה, ד”ר אריאל אלטר מסאיקלון הרצה על תקני תעופה, ד”ר אולגה בוטשטיין ממכון המתכות בטכניון סקרה את נושא הדפסת מתכת בקרן אלקטרונים,וד”ר אלכס דיסקין מהתעשייה האווירית הציג את ניסיונם בהדפסת מתכות.

באירוע הודגשה חשיבות קידום הנושא בתעשייה הישראלית לאור כניסת חברות עולמיות לתחום. כך, למשל, איירבוס (Airbus) פרסמה לאחרונה כי הצליחה להפחית את משקלו של פריט מבני במטוס אזרחי בכ-60% בעזרת הדפסת תלת מימד. בשלושת החודשים האחרונים נכנסו לשוק הייצור בתלת מימד חברות מולטי-דיסיפלינאריות נוספות, דוגמת רולס רויס (Rolls Royce), מה שמחייב את קיומו של המאגד המשלב התמחויות וידע של גופים שונים, וזאת בכדי לשפר את האטרקטיביות של התעשייה הישראלית.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

גשר ברזל שהודפס בתלת מימד הושק באמסטרדם

הגשר הודפס על ידי 4 רובוטים במשך 6 חודשים והוא מסמן עידן חדש בשימוש בהדפסות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share