בית / חומרה / TEAM OWL WORKS הקוריאני. סטארטאפ שיש לו חזון ויש לו פתרון

TEAM OWL WORKS הקוריאני. סטארטאפ שיש לו חזון ויש לו פתרון

Share

פרק נוסף בסדרת ההיכרות עם תעשיית ההדפסה בתלת מימד הקוריאנית, מפגיש את מגזין The3DZone עם חברה צעירה שרוצה לעשות מהפיכה בתחום. הטכנולוגיה ומדפסת התלת מימד החדשנית שהיא פיתחה, כך מאמינים ראשי החברה, ישנו את כללי המשחק בתחום ההדפסה בתלת מימד

אחד הכוחות הצעירים, העולים כיום, הן בזירה הדרום קוריאנית והן בזירה הגלובלית, היא קבוצה שכבר הספיקה לעשות הרבה רעש מאז היווסדה. במערב היא ידועה וממתוגת כ- TEAM OWL WORKS. בדרום קוריאה, מקום מושבה היא ידועה יותר כ- RYUJIN LAB, INC  ובארה״ב היא ידועה כ- OWLWORKS 3D, LLC, אבל, נראה שכולם מכירים דווקא את פרוייקט הקיקסטארטר שלה שזוכה ללא מעט תשואות עולמיות.

החברה ביקשה לגייס 50 אלף דולר ועד היום גייסה קרוב לרבע מיליון דולר. המשימה שעל הפרק ייצור של Personal Resin 3D Printer שמחירה הסופי פחות מאלף דולר. למדפסות ה-FDM, אומרת החברה, יש לא מעט יתרונות כשמדובר על מדפסת תלת מימד אישית, אבל, יש עימה קצת בעיות כשרוצים להשיג מוצרים ברזולוציה גבוהה במיוחד וכן, הן קצת איטיות. הפתרון: מדפסת resin שתהיה הרבהיותר טובה ממדפסות ה-FDM ככל שמדובר בביצועים ויותר טובה ממדפסות ה-SLA וה-DLP היקרות (והתעשייתיות) בתמחור ובעלות הסופית.

בראיון ראשון ובלעדי לאמצעי תקשורת ישראלי, אומר מייסד ומנכ״ל החברה, ד״ר SJ Park, שהוא וחבריו הם קבוצה של ׳מייקרים׳, שמאמינה שטכנולוגיה יכולה להפוך את העולם לטוב יותר. ״אנחנו ה-IDEO הקוריאני (קבוצת עיצוב מובילה היושבת בקליפורניה)… אנו סטארטאפ קטן שנמצא בשלבים הראשונים של התפתחותו אבל מאמינים שצפוי לנו עתיד גדול. עבורנו עבודה היא סוג של משחק וגם אם אנו עושים דברים שלעתים נראים חסרי שימוש בהתחלה, לאורך כל התהליך אנו חושבים על התוצר הסופי ונהנים במשך כל הדרך״.

פארק מספר שמרבית חברי הקוצה הם חברי ילדות ומכירים שנים רבות. משפחה אחת. למרבית החברים יש תארים בהנדסה, אבל, חלק מגיע דווקא מעולם האמנות, המדע, העיצוב ואפילו ספרות. ״אנחנו פתוחים ומקדשים פתיחות וקבלה של האחר. אנו, כמו עוד הרבה חברות בקוריאה, מאוד מעריכים מסורת ותרבות ויוצאים ממנה מחוזקים ובאותו זמן אנו מסתכלים קדימה ולצדדים ומחפשים כל הזמן להתחדש ולהפתיע. לדעתי זהו אחד היתרונות הגדולים שיש לנו מול המתחרים שלנו בזירת ההדפסה בתלת מימד״.

the3dzone-מגזין הדפסת התלת מימד

ד״ר פארק, קיבל את הדוקטורט שלו בפיזיקה של מצב מוצק מאוניברסיטת Kyung Hee, למד בקליפורניה, עבד במספר חברות הייטק גלובליות בחברות דוגמת Skiff  ו- BOE Technology Group הסינית ואפילו מתגאה בכך שחווה כמה וכמה כשלונות בתחומי היזמות, נתון שהכין אותו להצלחה הבאה. השותף המייסד, Hongjoo Lee, למד באוניברסיטת Kookmin שעבד בעבר בסמסונג וב-LG והוא שחולש על הפיתוח הטכנולוגי של החברה – מדפסת תלת מימד חדשנית, שהקבוצה מאמינה שתשנה את כללי המשחק בתחום ההדפסה בתלת מימד״.

MORPHEUS delta2

איך הגעתם לרעיון המדפסת החדשה? מה כל כך מיוחד בה?

״אנו בעסקי ההדפסה בתלת מימד כבר כמה זמן. הבנו מהר מאוד שטכנולוגיו תהדפסה בתלת מימד המפגינות ביצועים גבוהים, דוגמת DLP, SLA והזרקת דיו, מיועדות בעיקר למשתמשים תעשייתיים גדולים ועשירים. אנו מעוניינים בעיקר בתחום הלא תעשייתי… אנו רוצים להביא את הטכנולוגיות הכי מדוייקות והכי מהירות למשתמש הביתי/משרדי/עסקי במחיר משתלם ביותר, שכן אנו מאמינים שלתת לאנשים כלים מהסוג הזה יביא לעבודה יצירתית יותר וחדשנית יותר. הפתרון שלנו מגיע מאזור טכנולוגיית ה-DLP למעשה, כשאנו מביאים פתרון ממשי שיכול להחליף את מקור האור מ-DLP ל- LCD+LED – ובעצם יהווה את הדור הבא של מקור אור ככל שמדובר בטכנולוגיית הדפסת תלת מימד העושה שימוש באבקה. למעשה, חלק מהעובדים בקבוצה מגיעים מתעשיית המוליכים למחצה ומתעשיית מסכי התצוגה, כך שהם מבינים היטב את מה שכרוך ב- light-controlled-systems. אנו מעריכים שיש לנו את היכולת לשפר את טכנולוגיות ההדפסה בתלת מימד המבוססות על שימוש באור…

הטכנולוגיה שפיתחנו נקראת LIPS light induced planar solidification. אם תציצו בטבלה המצורפת, טכנולוגיית ה- LIPS שונה מאוד מטכנולוגיות SLA ו- DLP. היא מספקת מקור אור יציב ללא כל עיוותים. היא גם הטכנולוגיה היחידה כיום שמבטיחה הדפסה בתלת מימד ברזולוציה גבוהה בלי לוותר על מהירות ההדפסה. הגשנו כבר מספר פטנטים עולמיים להמצאות שלנו ואנו בתהליך חיפוש של שותף עסקי שיסייע לנו בהליכי הפיתוח״.

Screen Shot 2016-11-19 at 11.30.37 AM

יש לכם, אם כך, חזון ברור ביותר בנוגע להדפסה בתלת מימד…

״אנו מאמינים שההדפסה בתלת מימד היא כלי לחיבור עולם הסייבר הדיגיטלי לעולם הפיזי שבנוי מאטומים ומולקולות. אנו יכולים ליצור כל דבר בלי מגבלות בעולם הדיגיטל תוך שימוש בכלי תכנות ועיצוב. אבל, קשה להביא את הדברים הללו לידי מימוש בעולם שלנו בגלל מגבלות של טכנולוגיות ייצור, על פי רוב. אחד הפתרונות לכך הוא השימוש בהדפסת תלת מימד. העובדה שאנו מבקשים להפוך את ההדפסה בתלת מימד לכה משוחררת מכבלים ונגישה במחיר לכל אחד, תביא לכך שהיא תתפוס בעתיד הלא רחוק . אנו מאפשרים יצירה ללא מגבלות בהן נתקל כיום הייצור המסורתי.MORPHEUS MK4_rooks_20160307_5

אנו נסייע לבני אדם ליצור במו ידיהם את המוצרים שלהם ובסיוע מסחר אלקטרוני ושירותים לוגיסטיים גלובליים, ניצור למעשה שוק גלובלי חדש לחלוטין. אני מאמין שאנו על סיפה של מערכת חדשה לייצור מוצרים ושירותים מסוג חדש. הרעיון שלו פשוט: בואו וניתן לכל אחד לבית ולמשרד, מדפסת תלת מימד שתסייע לכל מי שנזקק לייצור יצירתי. אנחנו רואים את עצמנו כחברה שבימי הבהלה לזהב סיפקה לכורים את הלוגיסטיקה שמסביב לכרייה…״

the3dzone-מגזין הדפסת התלת מימד

מה מצב תעשיית ההדפסה בתלת מימד בקוריאה כיום?

״כמו בכל העולם, אנו, גם בדרום קוריאה, רק בתחילתו של התהליך. אבל, מהמקום שלנו אנו יכולים לראות בבירור שבסיס המשתמשים בהדפסת תלת מימד הולך וגדל בקצב מהיר. כיום ניתן לראות הרבה בתי ספר שרוכשים ציוד חדש וכנ״ל גם באקדמיה. אבל יש עוד הרבה עבודה לפנינו. בדרום קוריאה יש לא מעט חדשנות ויצירהבתחום התלת מימד, בין אם בפיתוח טכנולוגיות או מכשור ומכונות למגוון שימושים בתחומי התעשייהואפילו בתחומי הביו-רפואה.גם הממשלה כאן מודעת לאפשרויות ולא מכבר החלה בהכנה של סטנדרט תעשייתי למדפסות תלת מימד״.

האם אתם מאמינים שדרום קיריאה תהפוך למעצה בתחום ההדפסה בתלת מימד, כמו שקרה בתחום הסמארטפונים?

״אם אתה שואל על ייצור של מדפסות תלת מימד ופיתוח טכנולוגיה להדפסה בתלת מימד, התשובה שלנו היא ׳בהחלט כן׳… שוק הסלולר מעט שונה משוק ההדפסה בתלת מימד. סמארטפונים הם מוצר צרכני מובהק. אנשים לא צריכים ממש ללמוד מה עושים עם סמארטפון ומה ניתן להשיג באמצעותו. מדפסת תלת מימד אינה מוצר צריכה עממי כיום וצריך ללמוד כיום כיצד להשתמש בה. העסק אינו המדפסת עצמה. העסק בסופו של דבר הוא היצירתיות של המשתמש, היכולת שלו לראות בדמיונו חפצים מחפצים שונים ואז למש את החזון. למרות שכולם מדברים כיום על הדפסה בלחיצת כפתור אחד, אנו עוד רחוקים מכך בפועל. אנו מדברים כאן על אנשים ועל תרבות. בראייה שלי, המדינה המועמדת להובלה גלובלית של ההדפסה בתלת מימד היא מדינה שמכבדת יצירתיות, חופש ושונות״.

אתם מחפשים השקעות כיום?

״בהחלט כן. אנו סטארטאפ שיש לו חזון ויש לו פתרון. אנו יודעים מה צריך לעשות אבל צריכים גם את התמיכה הכלכלית לשם כך. אנו מחפשים כיום משקיעים שרוצים להשקיע במוצר מהפכני שבאמת מבשר שינוי. לא הייתי אומר שמדובר בהשקעה חסרת סיכון לחלוטין, שכן העסק הזה נעמהר מאוד ומתחרים צצים מכל עבר, אבל, יש לנו תוכנית פעולה מאוד ברורה ופתרון שיכול לכבוש את השוק ולהוביל אותו בעתיד הלא רחוק. אנו מחכים לשותף המתאים שיכול לחבור אלינו ובהחלט מסתכלים גם לכיוון השוק הישראלי…״.

יש לכם תוכניות לגבי כניסה לישראל?

״לא כרגע. אני מאמין שככל שבסיס המשתמשים במדפסות MORPHEUS ו- MORPHEUS delta יגדל, כך גם יגדל בסיס המשתמשים בישראל. אנו פתוחים לשיתופי פעולהמישראל, לא רק במימון אלא גם בטכנולוגיה , בין אם מדובר בחומרים או יישומים״.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

גשר ברזל שהודפס בתלת מימד הושק באמסטרדם

הגשר הודפס על ידי 4 רובוטים במשך 6 חודשים והוא מסמן עידן חדש בשימוש בהדפסות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share