חדשות חמות
בית / Business / חוקרים פיתחו ״דיו״ מסוג חדש להדפסת תלת מימד יהפוך בשר שגדל במעבדה לזול הרבה יותר לייצור

חוקרים פיתחו ״דיו״ מסוג חדש להדפסת תלת מימד יהפוך בשר שגדל במעבדה לזול הרבה יותר לייצור

Share

ה׳דיו׳ האכיל עתיד להפוך את הדפסת הבשר ה״מתורבת״ לקלה, זולה וזמינה הרבה יותר.

בשר שגדל במעבדה, או בתרבית, מהווים אלטרנטיבה מבטיחה וידידותית יותר לסביבה מבעלי חיים רגילים, אבל, עלויות הייצור הגבוהות מפריעות לשימוש הנרחב בו. באחרונה פורסם מחקר מסין המדווח על גילוי של דרך חדשה לגמרי שבה ניתן להשתמש בבשר ״מתורבת״, מה שיפחית את עלויות הייצור באופן ניכר.

בשר ״מתורבת״ נעשה באמצעות שימוש בתאי גזע של שרירי בעלי חיים, הגדלים על פני הרקמות השונות, מה שמשפר את הסביבה לתאים על ידי הובלה של חומרים מזינים ומאפשר יצירת מרקם ומבנה. ללא החומרים המזינים הללו, סביר יותר שהבשר בסופו של דבר ידמה לפירה גושי.

pexels-valeria-boltneva

ניתן כיום ליצור רקמות באמצעות טכנולוגיית הדפסה תלת מימדית שכבר זכתה לשם ״הדפסה אלקטרוהידרודינמית (EHD)״. במסלול הזה, הרקמות הופכות לחלק ממוצר הבשר וצריכות להיות אכילות בעצמן, לכן הן מיוצרות בדרך כלל בשילוב מוצרים מן החי, כמו ג'לטין וקולגן, או חומרים סינתטיים, שברוב המקרים יקרים לייצור. החוקרים בסין גילו שהדרך הטובה ביותר כדי להוזיל עלויות ולאפשר הדפסה המונית היא ליצור מעין דיו אכיל להדפסה, מה שיכול לשנות את כללי המשחק.

pexels-fábio-bueno

הצוות של מאוניברסיטת שיאן ג'יאוטונג, פיתח דיו אכיל על בסיס צמחי שמקורו בפסולת מזון, דוגמת קליפות דגנים. ה״דיו״ החדש מסוגל להיספג במלואו במוצרי בשר והוא זול לייצור. ״ביצענו אופטימיזציה של הדיו הצמחי שלנו לטכנולוגיית הדפסה תלת מימדית כך שנוכל להדפיס ׳פיגומים׳ ולהניח עליהם תאי גזע של שריר. לאחר מכן התאים יכולים לגדול עם מבנה הפיגום. אנו משתמשים בסלק כדי לצבוע את הבשר הגדל כדי לתת לו מראה של בשר רגיל", אומר מחבר המחקר פרופסור ג'י סאן מאוניברסיטת שיאן ג'יאוטונג שבסין.

פרופסור סאן, שיתף פעולה יחד עם חוקרים מהאוניברסיטה הלאומית של סינגפור ויחד, יצרו חלבוני דגנים שהופקו משעורה או שיפון עם חלבון תירס כדי ליצור דיו טהור המבוסס על חלבון דגנים בפעם הראשונה אי פעם.

"זהו רעיון חדשני לייצור המוני של בשר ״מתורבת״. שימוש בחומרים מפסולת של מזון להדפסת רקמות לא רק עושה שימוש ומעלה את ערכה של פסולת המזון אלא גם מקל על הלחץ על הסביבה מחקלאות בעלי חיים", אמר פרופ' סאן.

 

 

Share

אודות The3D Zone

Check Also

HP ו-Rebook חשפו נעלי יוקרה חדשניות וברות קיימא בהדפסת תלת מימד

שני מותגי העל, Reebok ו-HP, חשפו קונספט חדש של נעלי ספורט, בשיתוף פעולה עם מותג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share