חדשות חמות
בית / Technology / הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל של הטכניון ערכה טיסת ניסוי ראשונה למטוס שכולו הודפס בתלת מימד

הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל של הטכניון ערכה טיסת ניסוי ראשונה למטוס שכולו הודפס בתלת מימד

Share

הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל של הטכניון דיווחה על השלמה בהצלחה של השקת פלטפורמת A3TB – Active Aeroelastic Aircraft Testbed, מטוס ניסוי לחקירת תופעות הקשורות באלסטיות של מבני מטוסים ובקרה שלהן. 

באדיבות הטכניון

ה- A3TB הוא כנף מעופפת במשקל עשרה קילו ומוטת כנפיים של שלושה מטרים, שהודפסה כולה בתלת מימד. לדברי החוקרים, שימוש בהדפסת תלת מימד מאפשר חופש עצום בתכנון המטוס ועלות ייצור נמוכה מאד בהשוואה למטוסים העשויים חומרים מרוכבים או מתכות. שני אלו קריטיים למטוס ניסוי (שצפוי להתרסק במהלך ניסויים בקצה מעטפת הטיסה) ומאפשרים לקיים תוכניות פיתוח וניסויים בפלטפורמה לאורך שנים.

באדיבות הטכניון

לדברי החוקרים, הדגש היום בפיתוח מטוסים הוא על איכות הסביבה – הקטנת צריכת הדלק והרעש תוך כדי שמירה על או שיפור הביצועים. אלו מתאפשרים ע״י הקטנת משקל המטוס והגדלת מוטת הכנפיים. כנפיים ארוכות וקלות הן גמישות יותר ו״סובלות״ מתופעות של רעידות ואפילו אבדן יציבות. פלטפורמת ה- A3TB תוכננה עם כנפיים גמישות במיוחד על מנת לשמש לפיתוח וניסוי של מערכות בקרה למיגור תופעות אלו. הטיסה המוצלחת מסמנת את התחלתה של תוכנית פיתוח וניסוי רחבה בתחום.

המטוס תוכנן לאורך כשנה וחצי על ידי שתי קבוצות סטודנטים בפקולטה להנדסת אווירונוטיקה וחלל בהנחיית ד״ר לוסי אדרעי-אזולאי ופרופסור דניאלה רווה. בימים אלה מתוכננת מערכת בקרה אוטומטית למטוס שצפויה להיות מוטסת בחודשים הקרובים על הדור השני – A3TB-G2.

Share

אודות The3D Zone

Check Also

מובילה בירוק: סטרטסיס ממנה את רוזה קובלנס לסמנכ"לית לקיימות

הובלתה של סטרטסיס את המעבר הגלובלי לייצור המוני ע"י שימוש בטכולוגיית ההדפסה בתלת מימד מלווה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share